
DELL ECOLOOP PROTECTIVE CASE FOR LATITUDE 7350 DETACHABLE
DELL ECOLOOP PROTECTIVE CASE FOR LATITUDE 7350 DETACHABLE
Key Features
- Designed for notebook
- Carrying Case offers maximum storage efficiency with added usability
- Constructed from durable, high-quality thermoplastic polyurethane (tpu) material and designed to provide the utmost protection
- Shoulder Strap carrying option for carrying case to ensure maximum usability and comfort
- Detachable Shoulder Strap case feature for maximum productivity with added dependability
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling look
- Fits gadget up to 13.3" size
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Dell EcoLoop Protective Case for Latitude 7350 Detachable is made with a total of 49% recycled content by weight, and it's designed with shock-absorbing TPU corner bumpers for all-around protection. Plus, packaging is made with 100% recycled content in the hang tag, hang loop, plastic bag and packaging box.
Hands-free viewing
Prop up the Dell Latitude 7350 Detachable's built-in kickstand without having to remove the case and enjoy a hands-free viewing experience.
Take or leave the keyboard
Whether or not you need to type, this protective case is compatible with the Latitude 7350 Detachable Collaboration Keyboard.
Ease on the go
Shoulder Strap
Get hands-free mobility with a removable shoulder strap.
Hand Strap
Carry your laptop comfortably with a hand strap.
Kickstand
Pull out the kickstand for hands-free working and viewing.
Tech Specs
| Depth | 8.7" |
|---|---|
| Width | 11.9" |
| Height | 0.8" |
| Rugged | Yes |
| Recycled | Yes |
| Brand Name | Dell |
| Durability | Shock Absorbing |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Package Type | Retail |
| Product Line | EcoLoop |
| Product Name | EcoLoop Protective Case for Latitude 7350 Detachable |
Show all 29 specsShow fewer
| Product Type | Carrying Case |
|---|---|
| Case Features | Adjustable Shoulder Strap |
| Compatibility | <p>Dell - Latitude 7350 Detachable</p> |
| Product Color | Black |
| Product Model | CG7325L |
| Adjustable Strap | Yes |
| Carrying Options | Hand Strap |
| Material Details | <p>TPU - Bumpers</p> |
| Product Material | Thermoplastic Polyurethane (TPU) |
| Recycled Content | 49% |
| Application/Usage | Notebook |
| Packaged Quantity | 360 |
| Brand Compatibility | Dell |
| Weight (Approximate) | 9.44 oz |
| Manufacturer Part Number | DELL-CG7325L |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Maximum Screen Size Supported | 13.3" |
Related Products
More in NB-CAS from DELL PERIPHERALS and similar brands


DELL ECOLOOP ESSENTIAL BRIEFCASE 14-16

ECOLOOP URBAN SLEEVE 11-14
ECOLOOP URBAN SLEEVE 14-16
More from DELL PERIPHERALS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

