
DANTE ENABLED ACCESSORY CARD FOR USE WITH DPA2402/DPA1202/DPA602
DANTE ENABLED ACCESSORY CARD FOR USE WITH DPA2402/DPA1202/DPA602
Key Features
- Dante™ Network Audio Enabled
- 4-Channel Receiver
- Integrates with 4-Channel DPA Series Amplifiers
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The DPA-DAC4 accessory card is designed to work in conjunction with DPA Series amplifiers. The DPA-DAC4 is a 4-input Dante™ receiver that features digital audio transportation over standard IP networks. The DPA Series 4-channel amplifiers come standard with four balanced line inputs and an accessory card slot to add an additional 4-inputs, giving the amplifiers a total of 8-inputs.
All inputs can be mixed and routed to any of the four amplifier channels. All four amplifier channels have an assortment of DSP tools including level controls, EQ's, limiters, high & low pass filters, and delay to provide flexibility for a range of applications.
Tech Specs
| Depth | 2.5" |
|---|---|
| Width | 4.7" |
| Height | 1" |
| Brand Name | AtlasIED |
| Manufacturer | AtlasIED |
| Product Line | Dante |
| Product Name | Dante Accessory Card for DPA Series Amplifiers |
| Product Type | Dante Interface Card |
| Product Family | Dante |
| Application/Usage | Amplifier |
| Country of Origin | United States |
| Weight (Approximate) | 2.60 oz |
Show all 14 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | DPA-DAC4 |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.atlassound.com |
Related Products
More in PROAMP from ATLASIED and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
