
California Proposition 65 Warning
D2110-VE SECURITY RADAR
D2110-VE SECURITY RADAR
Key Features
- Extensive 180° area coverage
- Built-in analytics
- Low false alarm rate 24/7
- Smart coexistence functionality
- PoE-out to power additional devices
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
- Extensive 180° area coverage
- Built-in analytics
- Low false alarm rate 24/7
- Smart coexistence functionality
- PoE-out to power additional devices
AXIS D2110-VE Security Radar is a smart, network-based device that uses advanced radar technology to offer you extensive 180° area protection 24/7 and a low false alarm rate. Featuring built-in analytics, it's ideal in a variety of outdoor installations such as industrial areas or after-hours monitoring of parking lots and loading docks.
Full protection that's accurate 24/7
Using advanced radar technology, AXIS D2110-VE delivers the position of an object for accurate detection 24 hours a day, seven days a week, in various weather conditions. Featuring built-in analytics developed using machine learning and deep learning, it can accurately detect, classify, and track people and vehicles with a low false alarm rate. This results in cost-efficient operation so security personnel can focus on real threats. It can also provide the speed of an object, for instance to determine if a vehicle is exceeding the speed limit in a port or harbor area.
Powerful coverage and security
With 180° horizontal coverage, AXIS D2110-VE enables wide area protection. It can detect people at a distance up to 60 meters (200 feet) and vehicles up to 85 meters (280 feet). Furthermore, smart coexistence functionality allows the use of multiple radars close to each other. For instance, it's possible to mount two radars back-to-back for complete 360° coverage allowing you to detect vehicles in an area of over 22 000 m2 (240 000 ft2). Featuring the new generation Axis chip, this device is packed with advanced security functionality to prevent unauthorized access and safeguard your system. Signed firmware ensures that only authorized firmware is installed and guarantees that it hasn't been compromised. For added peace of mind, it includes shock and casing open detection so you can be informed if there's any attempt to tamper with the radar.
Full flexibility for cost-efficient installation
This smart device features PoE-out for powering another device such as a camera for visual verification or a network horn speaker for deterrence, reducing cabling costs. For instance, you can connect AXIS P3807-PVE Network Camera for visual confirmation in the entire horizontal field of detection. Additionally, AXIS D2110-VE offers an intuitive user interface with crop and rotate map functionality for easy configuration. This security radar is also easy to integrate with various third-party video management software systems. The smart possibilities are practically endless.
Tech Specs
| Depth | 6" |
|---|---|
| Width | 11.2" |
| Height | 8.1" |
| Brand Name | AXIS |
| Form Factor | Bracket Mount |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Product Name | D2110-VE Security Radar |
| Product Type | Security Radar |
| Compatibility | AXIS P3807-PVE Network Camera |
| Product Color | White |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 21 specsShow fewer
| NDAA Compliant | Yes |
|---|---|
| Material Details | <ul><li>Aluminum - Casing</li><li>Plastic - Casing</li></ul> |
| Package Contents | <ul> <li>D2110-VE Security Radar</li> <li>Installation Guide</li> <li>Connector Kit</li> <li>Pipe Adapters</li> <li>Cable Gand</li> <li>Cable Gaskets</li> <li>Windows Decoder 1-User License</li> </ul> |
| Product Material | Plastic |
| Application/Usage | Speaker |
| Country of Origin | Sweden |
| Weight (Approximate) | 5.29 lb |
| Manufacturer Part Number | 01564-001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com |
Related Products
More in VSCPNT from AXIS COMMUNICATION INC and similar brands

MAINS ADAP PS-P T-C POWER SUPPLY FOR Q1755 Q7404

TP1804-E FRONT WINDOW KIT
AXIS TP3205 RECESSED MOUNT
More from AXIS COMMUNICATION INC
Other products available from this brand

8M TU6004 CL2 CABLE BLACK

T94B02D PENDANT KIT

T91E61 WALL MOUNT INTERNAL CABLE CANAL DOME CAM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.