CX921DE TAA CAC LV W/ 4YR ONSITE REPAIR AIR FORCE
CX921DE TAA CAC LV W/ 4YR ONSITE REPAIR AIR FORCE
Key Features
- Color Laser
- Duplex (2-sided) Printing: Integrated Duplex
- Print Speed: Up to 35 ppm
- Recommended Monthly Page Volume: 4000 - 20000 pages
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Loaded with standard features, the 35-ppm, SRA3/12x18 Lexmark CX921de supports demanding workloads through a powerful combination of printing, copying, scanning, faxing and optional finishing.
Multi-format output
Color output up to SRA3/12x18 makes a big impression, while additional paper trays allow A4/letter-size printing and a multipurpose feeder takes small envelopes. Among the wide range of media types accepted are card stock, glossy stock, recycled paper, transparencies and labels.
Finishing options
Expand your capabilities with finishing options that include multi-position stapling, hole punch, booklet, saddle stitch, and tri-fold. The finisher raises output capacity to 3500 sheets.
Intuitive color touch screen
The large 10-in. class color touch screen with next-generation e-Task interface features an ultra-smooth surface and can be activated by almost anything, including pens, fingertips or nails-without pressure or direct skin contact. The modern interface is familiar to users, minimizing the need for training.
Software solutions
Enhance your user experience and productivity with the included solution apps, and customize your device via optional apps tailored to your specific need or industry. With available software development kits, you could even create apps of your own. Lexmark smart MFP adaptability future-proofs your investment.
High-capacity production yields
Genuine Lexmark toner cartridges print up to 34,000 mono or color pages, while fusers and developer units both go up to 600,000 pages for impressive uptime.
Speedy scanner
Duplex automatic document feeder (ADF) holds 100 sheets and supports scanning at up to 160 sides per minute. Support for mixed originals, page-level jam recovery, standard OCR, and a "classify and route" option fulfill the highest-speed automated scanning requirements.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 30" |
| Width | 24.2" |
| Height | 36.3" |
| Ethernet | Yes |
| Fax Color | Color |
| Brand Name | Lexmark |
| Copy Color | Color |
| Duty Cycle | 200000 |
| Media Size | Envelope No. 10 |
| Media Type | Card Stock |
| Scan Color | Color |
Show all 46 specsShow fewer
| Copier Type | Flatbed |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Floor Standing |
| Screen Size | 10" |
| Touchscreen | Yes |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | CX921de Color Laser Multifunction Printer |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Scanner Type | Flatbed |
| Product Model | CX921de |
| Media Handling | 1 x Multipurpose Feeder - 150 Sheet Capacity |
| Product Family | CX920 |
| Product Series | CX920 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>Lexmark CX921de Color Laser Multifunction Printer with hard disk</li> <li>Up to 5,000-page black toner cartridge</li> <li>Up to 6,000-page cyan, magenta and yellow toner cartridges</li> <li>Up to 100,000 pages black photoconductor and up to 90,000 pages CMY photoconductor</li> <li>Software and Documentation CD</li> <li>Power Cord(s)</li> <li>CX921de ships with wireless option in the box</li> <li>Setup Guides (network and local attachment)</li> <li>Statement of limited warranty / guarantee</li> <li>Lexmark Cartridge Collection Program information</li> </ul> |
| Print Technology | Laser |
| Country of Origin | China |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 239.2 lb |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Print Color Capability | Color |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 32CT121 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Environmental Certification | Green Mark |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-using Products Directive (EuP) |
| Manufacturer Website Address | http://www.lexmark.com |
| Standard Input Media Capacity | 1150 sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 35 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 35 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in C-LASR from LEXMARK PRINTERS and similar brands
KIT CX725DE 110V AIR FORCE CATALOG BUNDLE W/ 4YR ONSITE REPAIR
More from LEXMARK PRINTERS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



