
CX820DE TAA HV CAC W/STAPLER 2 TRAYS & CASTER BASE DEFENSE HA
CX820DE TAA HV CAC W/STAPLER 2 TRAYS & CASTER BASE DEFENSE HA
Key Features
- Color Laser
- Duplex (2-sided) Printing: Integrated Duplex
- Print Speed: Up to 52 ppm
- Recommended Monthly Page Volume: 2500 - 25000 pages
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
PRODUCT DESCRIPTION
The Lexmark CX820 workgroup color letter MFP prints up to 52 pages per minute and has business-class features like preinstalled software solutions and optional staple finisher.
Multi-touch screen
The CX820 Series' 7-inch eTask color touch screen features an ultra-smooth surface that can be activated by almost anything, including pens, fingertips or nails--without pressure or direct skin contact.
Advanced media handling
Expand your output capabilities with standard input capacity of up to 650 pages (expandable to 4500), an optional inline staple finisher, and the broadest media weight range possible--from tissue-thin paper to thick card stock.
eSF flexibility
Lexmark-exclusive Embedded Solutions Framework (eSF) makes the MFP programmable to meet the needs of each customer and industry. Several software solutions are included, and more can be added.
Professional color
Professional color features include ultra-sharp 4800 Color Quality, PANTONE® calibration and spot color replacement for repeatable color accuracy even with critical corporate identity elements.
Production-class performance
A 1.33 GHz quad core processor with 2 GB of standard memory helps the CX820 Series handle complex jobs, while print speed of up to 52 ppm allows users in high-volume print environments to get fast color output. Even large color print jobs complete quickly so users are more productive.
Top-tier scanning
It starts with 1200 dpi CCD-based scan quality for color and information accuracy, then adds automatic size sensing and ultrasonic multifeed detection to ensure that every page intended for archiving or integration into your digital workflow is successfully scanned.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 23.1" |
| Width | 22" |
| Height | 30" |
| Fax Color | Monochrome |
| Brand Name | Lexmark |
| Copy Color | Color |
| Duty Cycle | 200000 |
| Media Size | Legal - 8.50" x 14" |
| Media Type | Banner Paper |
| Scan Color | Color |
| Copier Type | Flatbed |
Show all 44 specsShow fewer
| Energy Star | Yes |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Screen Size | 7" |
| Touchscreen | Yes |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | Cx820De Color Laser Multifunction Printer With 500Gb Hard Disk |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Scanner Type | Flatbed |
| Product Model | CX820de |
| TAA Compliant | Yes |
| Media Handling | 1 x Output Bin - 300 Sheet Capacity |
| Product Family | CX820 |
| Product Series | CX820 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>Cx820De Color Laser Multifunction Printer With 500Gb Hard Disk </li> <li>Up To 8,000-Page Black, Cyan, Magenta, Yellow Toner Cartridges </li> <li>Statement Of Limited Warranty / Guarantee </li> <li>Setup Guides (Network And Local Attachment) </li> <li>Lexmark Cartridge Collection Program Information </li> <li>Software And Documentation Cd </li> <li>Up To 175,000 Pages Photoconductor And Up To 300,000 Pages Developer Unit </li> <li>Rj-11 Phone Cable (Country Dependent) </li> <li>Power Cord(S)</li> </ul> |
| Print Technology | Laser |
| Country of Origin | China |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 181 lb |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Print Color Capability | Color |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 42KT282 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Environmental Certification | China Green Product (CGP) |
| Manufacturer Website Address | http://www.lexmark.com |
| Standard Input Media Capacity | 650 sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 52 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 52 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in CL-MFP from LEXMARK PRINTERS and similar brands
More from LEXMARK PRINTERS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




