CX625ADE TAA CAC HV W/ 4YR ONSITE REPAIR AIR FORCE
CX625ADE TAA CAC HV W/ 4YR ONSITE REPAIR AIR FORCE
Key Features
- Color Laser
- Duplex (2-sided) Printing: Integrated Duplex
- Print Speed: Up to 40 ppm
- Recommended Monthly Page Volume: 1500 - 10000 pages
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Lexmark CX625ade helps boost productivity with the clarity and convenience of a 7-inch [17.8-cm] e-Task screen and enhanced accessibility features.
Engineered to perform-and last
Driven by a 1.2GHz quad-core processor and equipped with a single-pass, two-sided scanner, the CX625ade prints up to 40 [37] pages per minute and can scan up to 100 [94] images per minute. ts steel frame, long-life imaging system, ease of upgrades and robust paper feeding system provide lasting performance in any environment.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 23.9" |
| Width | 17.4" |
| Height | 18.2" |
| Ethernet | Yes |
| Fax Color | Color |
| Brand Name | Lexmark |
| Copy Color | Color |
| Duty Cycle | 100000 |
| Media Size | Universal |
| Media Type | Vinyl Label |
| Scan Color | Color |
Show all 45 specsShow fewer
| Copier Type | Flatbed |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Screen Size | 7" |
| Touchscreen | Yes |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | CX625ade Color Laser Multifunction Printer |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Scanner Type | Flatbed |
| Product Model | CX625ade |
| Media Handling | 1 x Automatic Document Feeder - 100 Sheet Capacity |
| Product Family | CX625 |
| Product Series | CX625 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>CX625ade Color Laser Multifunction Printer</li> <li>Statement of Limited Warranty / Guarantee</li> <li>Setup guide or sheet (network and local attachment)</li> <li>Power cord(s)</li> <li>Software and Documentation CD</li> <li>Photoconductor unit</li> <li>4 x Developer units (K, C M, Y)</li> <li>3,000-page Black Toner Cartridge</li> <li>2,000-page Color (CMY) Toner Cartridges</li> <li>Lexmark Cartridge Collection Program information</li> </ul> |
| Print Technology | Laser |
| Country of Origin | China |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 60 lb |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Print Color Capability | Color |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 42CT798 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Manufacturer Website Address | http://www.lexmark.com |
| Standard Input Media Capacity | 251 sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 600 |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 40 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in C-LASR from LEXMARK PRINTERS and similar brands
KIT CX725DE 110V AIR FORCE CATALOG BUNDLE W/ 4YR ONSITE REPAIR
More from LEXMARK PRINTERS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



