
CUSTOM ENGAGEGOMOB I5-7Y57 12.3IN 8GB 256GB
CUSTOM ENGAGEGOMOB I5-7Y57 12.3IN 8GB 256GB
Key Features
- Touch panel makes your workforce's life easy along with recognizable and adaptable operation
- 12.3" screen size empowers smooth visuals
- The 8 GB DDR3 SDRAM memory allows you to multitask and run intensive applications lag-free
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
HP Engage Go Mobile System | Point of sale at the point of contact
Bring retail and hospitality engagements right to your customers, wherever they are, with HP Engage Go Mobile.
Outstanding on-the-go experiences
Tailor a mobile solution that's equally comfortable for 1-to-1 interaction or self-service with an optional, easy-to-hold retail case and magnetic stripe reader or barcode scanner.
Protect customer and business data
Safeguard your system and customer information with a self-healing PC BIOS, HP Smart Dock tabletlocking to help deter theft from the optional dock , and two-factor authentication with the optional integrated fingerprint reader or NFC reader.
Durable. Fast. Built to last
Achieve peak performance with a solution that stands up to demanding retail or hospitality environments with an incredibly resilient design, high-speed processor, and long-lasting batter
Featuring
- Stick with an OS you know with your choice of Windows 10 Pro or Windows IoT with Device Guard and Credential Guard
- Power through demanding days with a hardened design, 7th Gen Intel® processor, efficient M.2 SSD storage, and wireless LAN with Bluetooth®. Recharge in a flash with HP Fast Charge.
- Use the HP Engage Go Mobile in a range of settings. Add an optional integrated barcode scanner for inventory and mobile transactions or retail case with integrated hand and shoulder straps and magnetic stripe reader for loyalty cards and logins
- Give customers and associates a bright, beautiful, edge-to-edge Full HD 12.3-inch diagonal display to interact with while placing orders, browsing inventory, capturing customer data, and much more.
- Get extra protection from HP Sure Start Gen4 for hardware-enforced self-healing protection, HP BIOSphere Gen4 to help prevent data breaches and downtime, and Device Guard and Credential Guard to control application and system access.
- Deploy a system hardened for the long haul with an anodized aluminum chassis. It passes HP's Total Test Process and is designed to tested MIL-STD 810G standard testing. When wrapped in the optional retail case, the tablet can withstand drops up to 1.22m.
- Place the tablet in the optional dock to work at a fixed location. Attach the dock to an optional HP Engage One I/O Connectivity Base to access Serial, powered USB, USB, Cash Drawer, LAN, and Video Out through USB-C™ connections.
- Plan ahead with a three-year lifecycle that lets you roll out on your schedule. Get the reassurance of an investment that's backed by a three-year worldwide limited warranty, and extend protection with optional HP Care services.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Brand Name | HP |
| USB Type-C | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Powered USB | Yes |
| Screen Mode | WUXGA+ |
| Screen Size | 12.3" |
| Touchscreen | Yes |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | Engage Go Mobile |
| Product Name | Engage Go Mobile POS Terminal |
| Product Type | POS Terminal |
Show all 31 specsShow fewer
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | Engage Go Mobile |
| Processor Cache | 4 MB |
| Processor Model | i5-7Y57 |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Standard Memory | 8 GB |
| Panel Technology | In-plane Switching Technology (IPS) |
| Product Material | Aluminum |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Number of Speakers | 2 |
| Display Screen Type | LED |
| Weight (Approximate) | 2.40 lb |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 2W2W8US#ABA |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 615 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Additional Warranty Information | <p>3 year (3-3-3) limited warranty and service offering includes 3 years of parts, labor and on-site repair. </p> |
Datasheets & Resources
More from HP INC. - POS- NON SMARTBUY
Other products available from this brand


ENGAGE GO 10 CASE

HP DATALOGIC GRYPHON GBT4500 2D WIRELESS SCANNER ONLY

HP ENGAGE 2X20 BLK POLE DISPLAY
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.