CUSTOM ELITEBOOK X360 830 G10 I7-1365U 13IN 32GB/1TB
CUSTOM ELITEBOOK X360 830 G10 I7-1365U 13IN 32GB/1TB
Key Features
- The 13.3" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 32 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The right PC for hybrid work
Take the guesswork out of setting up your PC for hybrid work and look and sound your best during online meetings with the HP Elite x360 830. Powered by the latest Intel® processor and up to 32GB LPDDR5 memory, this distinctive PC includes enterprise-ready security and manageability.
Designed for the enterprise. Made for you.
Highly secure and easy to manage remotely with a sophisticated design, the HP EliteBook 830 has the performance you need for complex workloads.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.5" |
| Width | 11.8" |
| Height | 0.76" |
| Chipset | Intel |
| Features | Anti-glare Screen |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | HP |
| Drive Type | SSD |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Convertible |
| Screen Mode | WUXGA |
Show all 59 specsShow fewer
| Screen Size | 13.3" |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | Elite x360 |
| Product Name | Elite x360 830 13 inch G10 2-in-1 Notebook PC |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Wireless LAN | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Type | Core i7 |
| Product Family | Elite x360 830 G10 |
| Product Series | 830 G10 |
| Number of Cells | 3-cell |
| On-board Memory | 32 GB |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | i7-1365U |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Package Contents | <ul><li> Elite x360 830 13 inch G10 2-in-1 Notebook PC</li><li> AC Adapter</li><li> Power Cord </li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Type | LCD |
| Maximum Turbo Speed | 5.20 GHz |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| AC Adapter Frequency | 47 Hz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Weight (Approximate) | 2.87 lb |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 8H3Y1UP#ABA |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TAB-PC from HP INC. - NSB NOTEBOOKS and similar brands
MICROSOFT SURFACE 23W USB-C PSU CHARGER ADAPTER UNIVERSAL
CTO IDS UMA I3-1210U 8GB X360 11 G10BNBPC

SURFACE PRO 12IN SD P/16/256 CM SC PLATINUM
More from HP INC. - NSB NOTEBOOKS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
