HP INC. - NSB NOTEBOOKS
CUSTOM ELITEBOOK 6 G1A 16 R5P-230 16 8GB/512 PC
$1,954.20
CUSTOM ELITEBOOK 860 G11 U7-165U 16 32GB/512 PC
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
EliteBook | Top-of-the-line business notebooks with manageability, security and durability features.
The laptops that know business. These PCs come with the manageability, security features and durability to handle your most demanding jobs.| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 9.9" |
| Width | 14.1" |
| Height | 0.64" |
| Chipset | Intel |
| Features | Miracast Technology |
| NPU Name | AI Boost |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | HP |
| Brightness | 300 Nit |
| Drive Type | SSD |
| Color Gamut | 45% NTSC |
|---|---|
| Copilot Key | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | WUXGA |
| Screen Size | 16" |
| Touchscreen | Yes |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | EliteBook |
| Product Name | EliteBook 860 G11 Notebook |
| Product Type | Notebook |
| Wireless LAN | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Battery Weight | 7.23 oz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Product Family | EliteBook 860 G11 |
| Product Series | 860 G11 |
| Infrared Camera | Yes |
| Number of Cells | 3-cell |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | 165U |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Standard Memory | 32 GB |
| Charger Included | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Package Contents | <ul><li>EliteBook 860 G11 Notebook</li><li>Standard Battery</li><li>AC Adapter</li></ul> |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Type | LCD |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| AC Adapter Frequency | 63 Hz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 1st Gen |
| Weight (Approximate) | 3.79 lb |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | AM2T7EC#ABA |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
More in NOTEBK from HP INC. - NSB NOTEBOOKS and similar brands
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.