CUSTOM ELITEBOOK 830 G10 I7-1365U 13IN 16GB/512GB
CUSTOM ELITEBOOK 830 G10 I7-1365U 13IN 16GB/512GB
Key Features
- The 13.3" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The right PC for hybrid work
Take the guesswork out of setting up your PC for hybrid work and look and sound your best during online meetings with the HP EliteBook 830. Powered by the latest Intel® processor and up to 32GB LPDDR5 memory, this distinctive PC includes enterprise-ready security and manageability.
Designed for the enterprise. Made for you.
- Highly secure and easy to manage remotely with a sophisticated design, the HP EliteBook 830 has the performance you need for complex workloads.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.5" |
| Width | 11.8" |
| Height | 0.76" |
| Chipset | Intel |
| Features | Miracast Technology |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | HP |
| Drive Type | SSD |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | WUXGA |
| Screen Size | 13.3" |
Show all 56 specsShow fewer
| Manufacturer | HP Inc. |
|---|---|
| Product Line | EliteBook |
| Product Name | EliteBook 830 13 inch G10 Notebook PC |
| Product Type | Notebook |
| Wireless LAN | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Type | Core i7 |
| Product Family | EliteBook 830 G10 |
| Product Series | 830 G10 |
| Number of Cells | 3-cell |
| On-board Memory | 16 GB |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | i7-1365U |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Package Contents | <ul><li> EliteBook 830 13 inch G10 Notebook PC</li><li> AC Adapter</li><li> Power Cord</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Type | LCD |
| Maximum Turbo Speed | 5.20 GHz |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| AC Adapter Frequency | 47 Hz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 8R7W7US#ABA |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NOTEBK from HP INC. - NSB NOTEBOOKS and similar brands

CUSTOM ELITEBOOK 860 G11 U7-165U 16 32GB/512 PC
CUSTOM ELITEBOOK 840 G11 U7-165H 14 32GB/1T PC
2.5IN USB-C 3.1 EXT PORTABLE HDD ENCLOSURE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.