CUSTOM ELITEBOOK 8 G1A 14 R7P-250 14 32GB/256 LTEA PC
CUSTOM ELITEBOOK 8 G1A 14 R7P-250 14 32GB/256 LTEA PC
Key Features
- 17.50 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 32 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Empower your hybrid workforce with an AI PC
Packed with next-gen AI features designed to enhance productivity, collaboration, and security, the HP EliteBook 8 G1a 14 inch AI PC delivers exceptional performance for demanding AI workloads that will make you more efficient and effective at work
Seamless efficiency for demanding tasks
Efficiently handle demanding business workflows and hybrid workstyles with the HP EliteBook 8 G1a AI PC featuring a 16 TOPS NPU. This PC remains cool and quiet, automatically adjusting to balance performance based on your needs and how you are working.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.7" |
| Width | 12.4" |
| Height | 0.75" |
| Chipset | AMD |
| Features | Anti-glare Screen |
| L3 Cache | 16 MB |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Speakers | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | HP |
Show all 66 specsShow fewer
| Drive Type | SSD |
|---|---|
| Sound Mode | Stereo |
| USB Type-C | Yes |
| Copilot Key | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Size | 14" |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | EliteBook 8 G1a |
| Product Name | EliteBook 8 G1a 14 inch Notebook AI PC |
| Product Type | Notebook |
| Wireless LAN | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Battery Weight | 8.32 oz |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.</b></p><ul><li>1 x Nano SIM card slot (optional)</li><li>1 x Smart Card Reader (Optional)</li><li>1 x RJ45 Ethernet port (Optional)</li></ul> |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Type | Ryzen 7 PRO |
| Product Family | EliteBook 8 G1a |
| WWAN Supported | Yes |
| NPU Performance | 16 TOPS |
| Number of Cells | 3-cell |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | 250 |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Charger Included | Yes |
| NPU Manufacturer | AMD |
| Package Contents | <ul><li>EliteBook 8 G1a 14 inch Notebook AI PC</li><li>AC Adapter</li><li>Power Cord</li></ul> |
| Processor Threads | 16 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4) |
| Display Screen Type | LCD |
| Maximum Turbo Speed | 5.10 GHz |
| AC Adapter Frequency | 47 Hz |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Weight (Approximate) | 3.06 lb |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | D70U0UP#ABA |
| Maximum Battery Run Time | 17.50 Hours |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE Advanced |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NOTEBK from HP INC. - NSB NOTEBOOKS and similar brands

CUSTOM ELITEBOOK 860 G11 U7-165U 16 32GB/512 PC
CUSTOM ELITEBOOK 840 G11 U7-165H 14 32GB/1T PC
2.5IN USB-C 3.1 EXT PORTABLE HDD ENCLOSURE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.