CUSTOM ELITEBOOK 645 G10 R5-7530U 14IN 16GB/256GB
CUSTOM ELITEBOOK 645 G10 R5-7530U 14IN 16GB/256GB
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Flexibility for hybrid work
Highly secure, easily managed, cost-effective, and equipped with the latest AMD processor , the HP EliteBook 645 supplies teams with the connectivity options and configurable ports they need to stay productive in the office, at home, and on the go.
Dynamic performance
Featuring the latest AMD processor , long battery life, three USB Type-A ports (USB 3.2 Gen 1), and one multifunction USB Type-C® port, the HP EliteBook 645 is easily serviceable and available globally helping to simplify manageability across yourfleet of PCs.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.4" |
| Width | 12.7" |
| Height | 0.78" |
| Chipset | AMD |
| Features | Anti-glare Screen |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | HP |
| Drive Type | SSD |
| USB Type-C | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Size | 14" |
Show all 57 specsShow fewer
| Manufacturer | HP Inc. |
|---|---|
| Product Line | EliteBook |
| Product Name | EliteBook 645 G10 Notebook |
| Product Type | Notebook |
| Wireless LAN | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Product Family | EliteBook 645 G10 |
| Product Series | 645 G10 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Cells | 3-cell |
| Processor Model | 7530U |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Package Contents | <ul><li> EliteBook 645 G10 Notebook</li><li> AC Adapter</li><li> Power Cord</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| USB Type-C Detail | 1 SuperSpeed USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4) |
| Display Screen Type | LCD |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| AC Adapter Frequency | 63 Hz |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Weight (Approximate) | 3.10 lb |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 8L390UC#ABA |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NOTEBK from HP INC. - NSB NOTEBOOKS and similar brands

CUSTOM ELITEBOOK 860 G11 U7-165U 16 32GB/512 PC
CUSTOM ELITEBOOK 840 G11 U7-165H 14 32GB/1T PC
2.5IN USB-C 3.1 EXT PORTABLE HDD ENCLOSURE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.