CUSTOM ELITEBOOK 640 G9 I5-1245U 14IN 16GB/256GB
CUSTOM ELITEBOOK 640 G9 I5-1245U 14IN 16GB/256GB
Key Features
- Crystal-clear speakers
- Latest Intel® processor
- Protected by HP Wolf Security
- Help protect our shared future
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Upgrade to elite performance
The HP EliteBook 640 is a cost-effective, powerful, and highly secure PC that allows easy standardization into existing IT environments, while giving end-users the tools they need to work from almost anywhere.
Make connections that matter
- Take collaboration to the professional levelwith optional 4G connectivity and audio/video enhancers powered by HP Presence on the HP EliteBook 640. Enjoy the crystal-clear audio performance delivered by HP Dynamic Audio and HP AI Noise Reduction.
Power to get the job done
- With an Intel® processor, this globally available PC is easy to service, drives performance, and has long battery life, and optional Thunderbolt™ docking.
Protected by HP Wolf Security
- HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense. From the BIOS to the browser, above, in, and below the OS, these constantly evolving solutions help protect your PC from modern threats.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.4" |
| Width | 12.7" |
| Height | 0.78" |
| Chipset | Intel |
| Features | Miracast Technology |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | HP |
| Drive Type | SSD |
| Energy Star | Yes |
| Screen Size | 14" |
| Manufacturer | HP Inc. |
Show all 52 specsShow fewer
| Product Line | EliteBook |
|---|---|
| Product Name | EliteBook 640 G9 Notebook |
| Product Type | Notebook |
| Wireless LAN | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | EliteBook 640 G9 |
| Product Series | 640 G9 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Cells | 3-cell |
| Processor Model | i5-1245U |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Package Contents | <ul><li> EliteBook 640 G9 Notebook </li><li> AC Adapter</li><li> Power Cord</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| AC Adapter Frequency | 63 Hz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Weight (Approximate) | 3.03 lb |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 73V99EC#ABA |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NOTEBK from HP INC. - NSB NOTEBOOKS and similar brands

CUSTOM ELITEBOOK 860 G11 U7-165U 16 32GB/512 PC
CUSTOM ELITEBOOK 840 G11 U7-165H 14 32GB/1T PC
2.5IN USB-C 3.1 EXT PORTABLE HDD ENCLOSURE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.