CUSTOM ELITEBOOK 630 G10 I5-1335U 13IN 16GB/512GB
CUSTOM ELITEBOOK 630 G10 I5-1335U 13IN 16GB/512GB
Key Features
- The Intel Core i5 1.30 GHz processor provides exceptional performance, immersive multimedia experiences, and swift program loading, ensuring a seamless and efficient computing experience
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Empowering the hybrid workforce
Simplify hybrid work with the cost-effective, highly secure, and easy to manage HP EliteBook 630. With the latest Intel® processor , this PC easily adapts for use at home, in the office, or when traveling.
Ready for demanding workloads
Drive performance with the latest Intel® processorin the HP EliteBook 630. This globally available and easily serviceable PC features long battery life and two USB Type-A (USB 3.2 Gen 1) and one Thunderbolt™ 4 with USB4 Type-C® port.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.2" |
| Width | 12.1" |
| Height | 0.62" |
| Chipset | Intel |
| Features | Miracast Technology |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | HP |
| Drive Type | SSD |
| Energy Star | Yes |
| Screen Size | 13.3" |
| Manufacturer | HP Inc. |
Show all 60 specsShow fewer
| Product Line | EliteBook |
|---|---|
| Product Name | EliteBook 630 G10 Notebook PC |
| Product Type | Notebook |
| Wireless LAN | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Battery Weight | 6.41 oz |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | EliteBook 630 G10 |
| Product Series | 630 G10 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Cells | 3-cell |
| Processor Model | i5-1335U |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| vPro Technology | Yes |
| Package Contents | <ul><li> EliteBook 630 G10 Notebook PC</li><li> AC Adapter</li><li> Power Cord</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Display Screen Type | LCD |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| AC Adapter Frequency | 47 Hz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Weight (Approximate) | 2.70 lb |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 8L8Y4US#ABA |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NOTEBK from HP INC. - NSB NOTEBOOKS and similar brands

CUSTOM ELITEBOOK 860 G11 U7-165U 16 32GB/512 PC
CUSTOM ELITEBOOK 840 G11 U7-165H 14 32GB/1T PC
2.5IN USB-C 3.1 EXT PORTABLE HDD ENCLOSURE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.