CUSTOM ELITE X360 1040 G11 U7-165H14 32GB/512 LTE 5G PC
CUSTOM ELITE X360 1040 G11 U7-165H14 32GB/512 LTE 5G PC
Key Features
- Featuring Intel AI Boost, Core Ultra 7 processor accelerates on-device AI tasks like live transcription, smart filters, and content creation
- With 32 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Innovative design and real powerforreal work
Break barriers with the highly secure, ultra-light, and responsibly crafted HP Elite x360 1040 enhanced by AI. This PC dynamically anticipates and adjusts settings for power, audio, and video features to deliverthe performance, comfort, and battery life today's business leaders need.
Power and elegance in one
Work comfortably on the redesigned HP Elite x360 1040 with a new larger keyboard and clickpad. Embrace the power of AI built into your PC with HP Smart Sense that adapts to your performance needs and helps keep your PC running cool and quiet.
Smart collaboration
Help ensure you are seen and heard clearly during online meetings with AIdriven audio and video features including four Poly Studio tuned speakers, high SNR studio microphones, AI Noise Reduction , Dynamic Voice Leveling , and automatic framing.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on,resilient defense. From the BIOS to the browser, above, in, and below the OS, these constantly evolving solutions help protect your PC from modern threats.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.7" |
| Width | 12.4" |
| Height | 0.69" |
| Chipset | Intel |
| Features | Miracast Technology |
| L3 Cache | 24 MB |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | HP |
| Drive Type | SSD |
| USB Type-C | Yes |
| Energy Star | Yes |
Show all 57 specsShow fewer
| Form Factor | Convertible |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | Elite x360 |
| Product Name | Elite x360 1040 14 inch G11 2-in-1 Notebook PC |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Wireless LAN | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Product Family | Elite x360 1040 G11 |
| Product Series | 1040 G11 |
| WWAN Supported | Yes |
| On-board Memory | 32 GB |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | 165H |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Charger Included | Yes |
| Package Contents | <ul><li> Elite x360 1040 14 inch G11 2-in-1 Notebook PC</li><li> AC Adapter</li><li> Power Cord</li></ul> |
| Processor Threads | 22 |
| USB Type-C Detail | 1 Super Speed+ USB Type-C® 10Gbps signaling rate USB Power Delivery DisplayPort™ 1.4a |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Cellular Generation | 5G |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| AC Adapter Frequency | 47 Hz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B47ZTUS#ABA |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TAB-PC from HP INC. - NSB NOTEBOOKS and similar brands
MICROSOFT SURFACE 23W USB-C PSU CHARGER ADAPTER UNIVERSAL
CTO IDS UMA I3-1210U 8GB X360 11 G10BNBPC

SURFACE PRO 12IN SD P/16/256 CM SC PLATINUM
More from HP INC. - NSB NOTEBOOKS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
