
CUSTOM CHROMEBOOK 14 G6 CELN4120 14IN 8GB 32GB
CUSTOM CHROMEBOOK 14 G6 CELN4120 14IN 8GB 32GB
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Overview | An essential, large-screen Chromebook for frontline workers, educators, and students
Seize your day with the durable HP Chromebook 14 G6 and its manageable, secured, and intuitive Chrome OS and Intel® processors. Expand with future-ready USB-C® and HDMI and get maximum uptime from a long-running battery.
Designed for working and learning
Master your to-do list with a 14" diagonal screen, Intel® processors, Chrome OS, and fast-charging battery. Connect in dense areas with WLAN 802.11 ac, MU-MIMO, and HP Extended Range Wireless LAN.
Designed for easy collaboration
Collaborate in the room with an optional narrow bezel, wide viewing angle IPS screen, wide-angle HD webcam, and dual mics. Add your display, projector or accessories with HDMI and USB-C®. Navigate in low light with the optional backlit keyboard.
Built for reliability
Get a device built for everyday wear and tear with metal corner reinforcements. It undergoes a 76 cm drop test on concrete, HP's Total Test Process, and MIL-STD 810H testing. The keyboard resists spills of up to 350 ml (12 oz) of water.
Features | Simplify deployments
Get a low-maintenance experience with the automatic software updates and virus protection of the Chrome OS.
Universal connectivity and charging with USB-C™
Use the USB-C™ port to access and charge your USB-C™ accessories from your Chromebook™ or charge your Chromebook™ from any USB-C™ adapter.
Enhanced design elements
Help prevent degradation, water intrusion, and tampering with a keyboard that resists picks, minor spills, and key removal.
Apps and content for expanded learning
Take learning in new directions with access to the Google Play™ Store and Android™ apps, which include thousands of instantly shareable and easily manageable innovative education apps.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.9" |
| Width | 12.9" |
| Height | 0.72" |
| Chipset | Intel |
| Features | Anti-glare Screen |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | HP |
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | No |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | HP Inc. |
Show all 48 specsShow fewer
| Product Line | Chromebook |
|---|---|
| Product Name | Chromebook 14 G6 |
| Product Type | Chromebook |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Chalkboard Gray |
| TCO Certified | Yes |
| Processor Type | Celeron |
| Product Family | Chromebook 14 G6 |
| Product Series | 14 G6 |
| Number of Cells | 2-cell |
| On-board Memory | 8 GB |
| Processor Model | N4120 |
| Standard Memory | 8 GB |
| vPro Technology | No |
| Country of Origin | China |
| Display Screen Type | LCD |
| Finger Print Reader | No |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| System Memory Speed | 3733 MHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Weight (Approximate) | 3.40 lb |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 28R74US#ABA |
| Maximum Battery Run Time | 13.50 Hours |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| On-board Memory Technology | LPDDR4 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
Related Products
More in CHRMBK from HP INC. - CHROMEBOOKS and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
