CUSTOM AMERICA T-RANGER 10.1 DISPLAY TABLET WWAN W
CUSTOM AMERICA T-RANGER 10.1 DISPLAY TABLET WWAN W
Key Features
- Incredible connectivity Bluetooth, Wi-fi, and NFC allow for any type of wireless connection, while HDMI, and two USB ports can connect to almost any wired peripheral.
- Integrated 2D Barcode Scanner A fully integrated 2D barcode scanner makes the T-RANGER the ultimate data capture device, while the 10" screen enables the operator to easily work with the captured data.
- Slim & rugged design Rugged bumpers protect the tablet from accidental drops while still maintaining a sleek and modern design, also thanks to its Gorilla Glass.
- Customized accessories Specifically designed to support customized expansion modules for different functionalities to suit your specific applications.
- All day battery The 10,000 mAh hot swappable battery extends operating time without interruptions
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Highly ruggedized and powered by a 10,000 mAh battery, the T-Ranger is designed to withstand the rigors of your operation all day, every day. Engage your customers at the curb, in the aisle or at the cash wrap. Use the onboard NFC reader or add an optional payment bracket to easily facilitate transactions wherever your customers want to shop. Choose the optional integrated 2D barcode scanner and unlock a powerful tool for seamlessly tracking inventory in-store, as well as streamlining receiving, picking and shipping operations within the warehouse. Gorilla Glass screen protection, 1M drop resistance and a hot swappable battery ensure your device is protected and always ready to go.
Tech Specs
| Depth | 9.7" |
|---|---|
| Width | 6.5" |
| Height | 0.6" |
| Rugged | Yes |
| Chipset | MediaTek MT8788 |
| Features | Pogo Pin |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Custom |
| USB Type-C | Yes |
| Form Factor | Slate |
| Rear Camera | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
Show all 61 specsShow fewer
| Screen Size | 10.1" |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Manufacturer | Custom S.p.A |
| Power Source | AC Adapter |
| Product Line | T-RANGER |
| Product Name | T-RANGER 93DHN015600L33 Tablet |
| Product Type | Tablet |
| Wireless LAN | Yes |
| Chipset Model | MT8788 |
| Product Model | 93DHN015600L33 |
| Battery Weight | 6.33 oz |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Type | Cortex A73 |
| Product Family | T-RANGER |
| WWAN Supported | Yes |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Standard Memory | 4 GB |
| Battery Capacity | 10000 mAh |
| Operating System | Android 11 |
| Package Contents | <ul><li> T-RANGER 93DHN015600L33 Tablet</li><li> Standard AC Adapter</li><li> USB type A - USB Type C Cable</li><li> Lithium battery</li><li> Documentation (Short guide)</li></ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| USB Type-C Detail | USB type C |
| 2nd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| 2nd Processor Type | Cortex A53 |
| SIM Size Supported | Nano |
| 2nd Processor Speed | 2 GHz |
| Cellular Generation | 4G |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Weight (Approximate) | 1.98 lb |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Memory Card Supported | microSD |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Manufacturer Part Number | 93DHN015600L33 |
| Near Field Communication | Yes |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Operating System Platform | Android |
| Cellular Network Supported | GSM 1800 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.custom.biz |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi + Cellular |
| Cellular Data Connectivity Technology | EDGE |
Related Products
More in TABSYS from CUSTOM AMERICA DI and similar brands
PRO PEN 3E

GALAXY TAB A9 4+64GB (WI-FI) GRAPHITE 8.7IN

TB305FU TAB 4G+64GLG-US-WOA-CML
More from CUSTOM AMERICA DI
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



