CUBE TRANSPORT CART 30-UNIT AC POWER CONCRETE
CUBE TRANSPORT CART 30-UNIT AC POWER CONCRETE
Key Features
- A perfect companion for easy mobility
- Cable management feature helps to keep cables concealed and organized
- Concrete color gives a classy look and complements to the decor
- Made with good quality Steel
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features & Benefits
SIMPLE
Open format design charges up to 30 45W devices. The compact footprint allows it to be stored almost anywhere.
BUILT TO LAST
Each unit is fully welded. Designed and built in the USA.
READY TO USE
The Cube Transport Charging Cart comes fully assembled ready for wiring.
CABLE BOSS™
Bretford's unique cord management system that enables a quick and convenient wiring method while keeping cords securely organized.
Convenient Cable Management
The Cable Boss™ cord management system provides notched hooks that make it easy to organize cables and position cords neatly above devices.
Full Rate Charging
Provides simultaneous maximum charging to each device.
Industrial Grade
5 in. wheels with locking casters.
Tech Specs
| Depth | 18" |
|---|---|
| Width | 28.70" |
| Height | 37" |
| Features | Welded |
| Brand Name | Bretford |
| Caster Size | 5" |
| Color Family | Other |
| Manufacturer | Bretford Manufacturing, Inc |
| Power Source | AC (Alternating Current) |
| Product Line | CUBE |
| Product Name | Transport Cart - TVCT30AC |
| Product Type | Charging Cart |
Show all 26 specsShow fewer
| Input Voltage | 120 V AC |
|---|---|
| Product Color | Concrete |
| Product Family | CUBE |
| Package Contents | <ul><li> Transport Cart - TVCT30AC</li><li> Power Cord</li></ul> |
| Product Material | Steel |
| Application/Usage | Mobile Device |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Number of Casters | 4 |
| Weight (Approximate) | 56 lb |
| Manufacturer Part Number | TVCT30AC-CT |
| Number of Devices Supported | 30 |
| Manufacturer Website Address | http://www.bretford.com |
| Maximum Screen Size Supported | 13" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-CAS from BRETFORD MANUFACTURING and similar brands
MOBILE INSTRUCTOR CART 6OUT ELECTRICAL PACIFIC BLUE

MOBILE INSTRUCTOR CART 6OUT ELECTRICAL MUSTARD
MOBILE INSTRUCTOR CART CABINET 6OUT ELECTRICAL SKY
More from BRETFORD MANUFACTURING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


