
CT47 5GWIFI6E NANOESIM 5.5IN FULL TS 8GB/128GB FLEXRANGE ENGINE-
CT47 5GWIFI6E NANOESIM 5.5IN FULL TS 8GB/128GB FLEXRANGE ENGINE-
Key Features
- The Mobility Edge platform is a durable, stable and secure foundation for effective, long-lasting solutions, providing optimized performance and accelerated deployments in the field.
- The ultra-rugged design on the CT47 makes it the optimal choice for the demanding environments for workers in Transport & Logistics and Warehouses, with one of the best in class drop and tumble ratings.
- The CT47 comes with the latest 5G and Wi-Fi 6E technology to stay connected, including CBRS and private networks. 5G offers the highest bandwidth and lowest latency available, to provide a better experience on data intensive applications.
- Quick and accurate data capture from 3 inches (8 centimeters) up to 80 feet (24 meters) with Honeywell's innovative FlexRange XLR scan engine; supporting virtually every use case.
- Outfitted with Multi-factor Biometric Authentication, the CT47 keeps user and company data secure. Registration is quick, data is encrypted, and operations can keep moving securely.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
CT47 | Ultra-Rugged Mobile Computer
CT47 mobile computers are ultra-rugged, all-purpose hand-held devices, providing reliable performance, 5G data connectivity and communications for frontline mobile workers in warehouse, logistics and fieldwork.
The CT47 is enhanced for performance with a superior rugged design for any environment and is optimally balanced with durability and functionality in mind to keep business workflows moving and operations flowing. Combined with powerful software including Operational Intelligence, Smart Talk communications, Smart Pay, and more, the CT47 is the ideal choice for users in transport & logistics and warehouse.
Mobility Edge, a Durable, Stable, Secure Platform
Built on the Mobility Edge platform, a durable, stable, secure foundation for effective, long-lasting solutions, the CT47 delivers the lifecycle, security and durability required by serious businesses. CT47 harnesses the latest processor and memory technology for high performance with planned support through Android 16. Combined with the powerful, cloud-based, Operational Intelligence asset optimization solution, IT leaders can empower operations with critical analytics to enable higher productivity and low TCO, all with a user experience that keeps frontline workers productive and engaged.
Durable and Reliable
The CT47 is designed to endure the most challenging environments. Transport and logistics and warehouses are as busy as ever and customers need to keep their operations and workflows up and running. Workers in the field and warehouse can rely on the ultra-rugged design, the CT47 can withstand up to 8ft drops and over 3,500 real-world tumbles. The new enhanced extended and wireless battery options keep the CT47 online throughout the demanding shifts. Built upon a sleek form factor, the CT47 is optimally designed with screen visibility and ruggedness in mind.
Tech Specs
| GPS | Yes |
|---|---|
| USB | Yes |
| Rugged | Yes |
| Features | VoIP |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Honeywell |
| USB Type-C | Yes |
| Form Factor | Phone-size |
| Rear Camera | Yes |
| Screen Mode | Full HD+ |
| Screen Size | 5.5" |
Show all 63 specsShow fewer
| Sensor Type | Proximity |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Flash Memory | 128 GB |
| Front Camera | Yes |
| Light Source | Laser |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Power Source | Battery |
| Product Name | CT47 Handheld Computer |
| Product Type | Handheld Terminal |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | CT47 |
| Scanner Range | FlexRange |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Standard Memory | 8 GB |
| Battery Capacity | 4775 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Operating System | Android |
| Package Contents | <ul><li>CT47 Handheld Computer</li><li>Standard Battery</li></ul> |
| Application/Usage | Distribution |
| Image Sensor Type | Imager |
| Removable Battery | Yes |
| Scan Engine Model | S0803 |
| Scanning Distance | 80 ft |
| Screen Resolution | 2160 x 1080 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 BLE |
| Drop Specification | <ul><li>3.0m (10ft) to concrete at room temperature per MIL-STD 810H booted. </li><li>2.4m (8 ft) to concrete at -20°C to 50°C (14°F to 122°F) per MIL-STD 810H booted </li><li>2.4m (8ft) to concrete at room temperature per MIL-STD 810H</li><li>1.8m (6ft) to concrete at -20°C to 50°C (14°F to 122°F) per MIL-STD 810H</li></ul> |
| Illumination Color | Green |
| Multi-touch Screen | Yes |
| SIM Size Supported | Nano/eSIM |
| Display Screen Type | LED |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Scanning Capability | 2D |
| Memory Card Supported | SDHC |
| Weight (With Battery) | 11.08 oz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/d/h/i/r/k/v/w/mc (Wi-Fi 6) |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Manufacturer Part Number | CT47-X1N-58D6E0G |
| Cellular Network Supported | GSM |
| Upgradable Operating System | Android 16 |
| Google Mobile Services (GMS) | No |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE |
| Global Navigation Satellite System (GNSS) Supported | BeiDou/Galileo/GLONASS/NAVIC/QZSS |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PT-PT from HONEYWELL MOBILITY and similar brands
More from HONEYWELL MOBILITY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



