CS720DE TAA HV W/ 4YR ONSITE REPAIR AIR FORCE
CS720DE TAA HV W/ 4YR ONSITE REPAIR AIR FORCE
Key Features
- Color Laser
- Duplex (2-sided) Printing: Integrated Duplex
- Print Speed: Up to 40 ppm
- Recommended Monthly Page Volume: 1500 - 15000 pages
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Product Description
The Lexmark CS720de offers workgroup-level printing performance in a simple, feature-rich package that's as easy to use as a personal output device.
Solutions flexibility
Lexmark-exclusive Cloud Solution Framework (cSF) and Embedded Solutions Framework (eSF) applications make the printer programmable to meet the needs of each customer and industry.
Exceptional color
Professional color features like ultra-sharp 4800 Color Quality, PANTONE® calibration and Lexmark Color Replacement work with Unison Toner to deliver precision matching of critical hues.
Quad core power
A 1.2 GHz quad core processor with up to 3 GB of memory gives the CS720 a powerful print controller.
Unison™ Toner
Essential to Lexmark print system performance, Unison™ Toner's unique formulation consistently delivers outstanding image quality, ensures long-life print system reliability and promotes superior sustainability -- all in an innovative shake-free print system.
Light-touch screen
A bright, 4.3-inch color touch screen features an ultra-smooth surface and can be activated by almost anything, including pens, fingertips or nails--without pressure or direct skin contact.
Versatile media handling
Media loading and feeding are engineered for ease, reliability, and versatility, with up to 650 pages of standard input capacity (expandable to 2300), small-media and banner-length support, and exceptionally durable input trays that resist misfeeds.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 19.7" |
| Width | 18.7" |
| Height | 16.4" |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | Lexmark |
| Duty Cycle | 120000 |
| Media Size | C5 Envelope - 3.37" x 9" |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Screen Size | 4.29" |
| Touchscreen | Yes |
Show all 44 specsShow fewer
| Manufacturer | Xerox Corporation |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | CS720de Color Laser Printer |
| Product Type | Laser Printer |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Model | CS720de |
| TAA Compliant | Yes |
| Maximum Memory | 3 GB |
| Duplex Printing | Automatic |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Standard Memory | 1 GB |
| Package Contents | <ul> <li>CS720de Color Laser Printer</li> <li>Lexmark Cartridge Collection Program information</li> <li>Power Cord(s)</li> <li>Software and Documentation CD</li> <li>Statement of limited warranty / guarantee</li> <li>Setup Guides (network and local attachment)</li> <li>Up to 150,000 pages return program imaging unit</li> <li>Up to 3,000-page black, cyan, magenta, yellow toner cartridges</li> </ul> |
| Print Technology | Laser |
| Country of Origin | China |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB Direct Printing | Yes |
| Weight (Approximate) | 80 lb |
| Print Color Capability | Color |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 40CT141 |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Certifications & Standards | <li>GS</li> |
| Environmental Certification | EcoLogo |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-using Products Directive (EuP) |
| Manufacturer Website Address | http://www.lexmark.com |
| Standard Input Media Capacity | 650 Sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 600 |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 40 |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
Related Products
More in C-LASR from LEXMARK PRINTERS and similar brands
KIT CX725DE 110V AIR FORCE CATALOG BUNDLE W/ 4YR ONSITE REPAIR
More from LEXMARK PRINTERS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



