
CS6080-SR BLACK CORDLESS WITH LANYARD KIT CS6080-SR40004VZWW
CS6080-SR BLACK CORDLESS WITH LANYARD KIT CS6080-SR40004VZWW
Key Features
- Allows productive and precise reading of 1D barcodes
- Increase productivity and performance by excluding the cable
- With Bluetooth technology, you can scan barcodes and then transmit data from the base
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ULTRA-VERSATILE WITH A FIRST-OF-ITS-KIND CONVERTIBLE DESIGN
Do you need a cordless scanner for inventory in the store aisles and a corded hands-free scanner at checkout? What if you didn't have to deploy different scanners for different tasks? Introducing the CS60 Series Companion Scanner, featuring a groundbreaking design that easily converts between corded and cordless operation, handheld and hands-free, as your needs change. As a cordless scanner, the CS60 is small enough to tuck in a pocket and offers the latest mobile technology including contactless charging. As a corded scanner, the CS60 offers compact scanning for the checkout counter, self-service kiosk and more. Whether you purchase a corded or cordless model up front, you can change modes at any time for superior investment protection. And you get Zebra's industry-leading scanning performance and our unique DataCapture DNATM industry-preferred management tools that make it easier than ever to integrate, deploy and manage your scanners.
Add the optional presentation stand to a corded scanner to automatically switch between hands-free and handheld modes. This unparalleled versatility minimizes investment risk as it's easy to meet new workflow needs or redeploy CS60 scanners to a different application.
Proven Scanning Performance You Can Trust
A high-resolution megapixel sensor and Zebra's exclusive PRZM Intelligent Imaging technology provide unparalleled performance on the most challenging barcodes - including poorly printed, damaged dirty, crinkled, low-contrast, glossy, and electronic barcodes on dimly lit mobile phone displays. When you choose the CS60, you get Zebra's world-renowned quality and reliability.
Effortless Multi-Tasking with a Second Programmable Button
Your workers may be scanning at the point of sale one minute, then taking inventory the next. That's why the CS60 has a second programmable button that can be used to instantly toggle between two host applications. With a quick press of the button, workers can send data to the right application in the proper format and order.
Easy to Clean Seamless Construction
With its monocoque design, inductive sensing touch buttons and contactless charging, the scanner has a crevice-free surface that's easy to clean and keep clean shift after shift.
First-Of-Its-Kind Convertible Design
Do you need a cordless companion scanner paired to a cradle or mobile device, a corded handheld or a hands-free presentation scanner connected to a checkout stand? With the CS60, you don't have to choose. Simply swap the battery and corded USB converter at any time to change between corded and cordless scanning.
Tech Specs
| Depth | 4.3" |
|---|---|
| Width | 1.8" |
| Height | 0.9" |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | CS60 Series Companion Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
| Input Current | 400 mA |
| Product Color | Midnight Black |
Show all 49 specsShow fewer
| Scanner Range | Standard Range |
|---|---|
| Depth of Field | <p>Designed to withstand multiple drops at 6.0 ft./1.8 m to concrete</p> |
| Product Family | CS60 |
| Product Series | CS60 |
| Radio Frequency | Yes |
| Standby Current | 90 mA |
| Battery Capacity | 745 mAh |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Motion Tolerance | 20 in/s |
| Application/Usage | Hospitality |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Country of Origin | Taiwan |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | White |
| Scanning Capability | 2D |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Weight (Approximate) | 2.90 oz |
| Maximum Ambient Light | 108000 lux |
| Power Supply Included | Yes |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Minimum Print Contrast | 20% |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Field of View (Vertical) | 34° |
| Manufacturer Part Number | CS6080-SR40000TZVW |
| Maximum Battery Run Time | 18 Hour |
| Field of View (Horizontal) | 45° |
| Barcode Symbology Supported | <b><b><b>1D:</b></b></b> <ul> <li>Base 32 (Italian Pharma)</li> <li>Codabar/NW7</li> <li>Code 11</li> <li>Code 39</li> <li>Code 93</li> <li>Code 128</li> <li>GS1 DataBar</li> <li>I 2 of 5</li> <li>Korean 3 of 5</li> <li>MSI Plessey</li> <li>UPC/EAN</li> </ul> <b><b><b>2D:</b></b></b> <ul> <li>Aztec</li> <li>Composite codes</li> <li>Datamatrix</li> <li>Dotted datamatrix</li> <li>Dotcode</li> <li>Han xin</li> <li>Maxicode</li> <li>Pdf417</li> <li>Micro pdf417</li> <li>Postal codes</li> <li>Qr code</li> <li>Micro qr</li> <li>Tlc-39</li> <li>Securpharm</li> </ul> <b><b>OCR:<br /></b></b> <ul> <li>OCR-A</li> <li>OCR-B</li> <li>MICR</li> <li>US Currency</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Maximum Battery Recharge Time | 6 Hour |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65 |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A5 and similar brands


LS2208 LS/DECODED/CLASS II/ MULTI/TWL BLK SCNNER ONLY/NO CABLES
LS2208-LASER SCAN STD RANGE CORDED BLK NA (CBL NOT INCLUDED)
LS2208 BLK DECODED MULTI ACADIA
More from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A5
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

