CS540 CONVERTIBLE DECT 6.0
CS540 CONVERTIBLE DECT 6.0
Key Features
- The choice is yours
- Give everyone more freedom to move
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Hands-free productivity
TheCS540 convertible DECT™ headset provides professional performance so you can get more done - even on the move. The noise-canceling mic reduces background noise interruptions, ensuring great audio quality and easing listener fatigue.
Give everyone more freedom to move
Everyone in the office could use more flexibility. Let them roam confidently up to 400 ft from the headset base. They'll be able to collaborate simply since teams can conference up to four headsets on a single base.
The choice is yours
There's more than oneway to make a call - switch up styles to find your groove and introduce your ears to something new. TheCS540 convertible design comeswith threewearing options: over-the-ear, over-the-head, behind-the-head .
It's just easy
Simplify desk phone managementwith headset audio controls and adding eitherthe HL10 Handset Lifter or Electronic Hook SwitchCable (EHC) forremote call capabilities.
Extended range and talk time
The adaptive power system optimizes for range and talk time by automatically downshifting to low power when the headset is close to the base - saving battery life and maintaining maximum density.
SoundGuard technology
SoundGuard acoustic limiting technology protects against Acoustic Shock by limiting sounds to below118dBAensuring listening comfort and protection against audio spikes.
Superior audio quality
Your choice of narrowband audio to extend talk time or advanced wideband audio for high - definition voice quality. Enhanced Digital Signal Processing (DSP) provides more natural sound, delivering clear audio the way it's intended to be heard.
Tech Specs
| Packing | Box |
|---|---|
| Features | Acoustic Shock Protection |
| Brand Name | Poly |
| Sound Mode | Mono |
| Form Factor | In-ear |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | CS540A DECT 1920-1930 MHz Headset TAA |
| Product Type | Earset |
| Earpiece Type | Monaural |
| Product Color | Black |
| Product Model | CS540A |
Show all 32 specsShow fewer
| TAA Compliant | Yes |
|---|---|
| Product Family | CS500 |
| Product Series | CS500 |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Noise Canceling | Yes |
| Package Contents | <ul><li> CS540A DECT 1920-1930 MHz Headset TAA</li><li> Office Base</li><li> Headband</li><li> AC Power Adapter</li><li> Telephone Interface Cable (TIC) </li><li> Kit with Eartips and Earloops</li></ul> |
| Application/Usage | Communication |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Battery Talk Time | 7 Hour |
| Microphone Design | Boom |
| Batteries Required | Yes |
| Wireless Technology | DECT 6.0 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Sound Pressure Level | 118 dB |
| Weight (Approximate) | 0.74 oz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Part Number | 7W073AA#ABA |
| Wireless Operating Distance | 393.7 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WRLSHD from HP POLY HEADSETS and similar brands

POLY SAVI 7300 LEATHERETTE EAR CUSHIONS (2 PIECES)

POLY VOYAGER CHARGING STAND USB-C
CS540 SPARE HEADSET DECT 6.0
More from HP POLY HEADSETS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



