CS100 07 NOISE CANCELLATION MICROPHONE STEREOPHONE ELECTRET
CS100 07 NOISE CANCELLATION MICROPHONE STEREOPHONE ELECTRET
Key Features
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- Perfect for studio monitoring, these semi-open headset provide comfort during long sessions
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Electret microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- The CS100 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Mini-phone (3.5mm) host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 30 Hz16 kHz for a full-spectrum listening experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ideal for gamers the CS100 features a dynamic element constructed of neodymium iron boron magnet structures the deliver high sensitivity and reduced distortion for premium sound at all volume levels. Incorporating a frequency response of 30-20,000Hz, the CS100 delivers a full-range of sound that will bring your favorite games to life. Utilizing oxygen free copper voice coils for improved signal transmission and conduction, sound comes through loud and clear.
Tech Specs
| Impedance | 32 Ohm |
|---|---|
| Brand Name | Koss |
| Sound Mode | Stereo |
| Form Factor | Semi-open |
| Cable Length | 8 ft |
| Manufacturer | Koss Corporation |
| Product Name | CS100 Binaural Headset |
| Product Type | Headset |
| Compatibility | <p>Computer</p> |
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Model | CS100 |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
Show all 21 specsShow fewer
| Earpiece Design | Over-the-head |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Electret |
| Microphone Sensitivity | -56 dB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | CS100 |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 30 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.koss.com |
Related Products
More in HEADST from KOSS-HEADPHONES and similar brands

IN THE EAR EARBUDS BLACK

PORTABLE HEADPHONE BLACK-RETAIL PACKAGE

PORTABLE LIGHTWEIGHT HEADPHONE ADJ HEADBAND 4FT CORD 100-16000HZ
More from KOSS-HEADPHONES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
