CRAYON INTENSE SORBET EDUCATION
CRAYON INTENSE SORBET EDUCATION
Key Features
- Moves effortlessly on capacitive touchscreens while giving you excellent precision and control
- The stylus pen is simple to handle, a bit like a traditional ball pen on the tablet
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ONE CRAYON.WORLDS OF POSSIBILITY.
Unleash what's possible in your classroom. Crayon empowers students write, draw, create, and learn however they do best.
CRAYON FOR EVERY STUDENT
Crayon opens up whole new learning avenues for all students, regardless of age, subject, or learning style. The kid-friendly design and pixel-perfect technology lets students write, take visual notes, draw idea graphs, and craft illustrations. This allows plenty of opportunity for adapted learning, so students can solidify and show their knowledge their own way, and reach their full potential.
KEY APPLICATIONS | ALL DISCIPLINES. BETTER RESULTS.
Good note taking is a skill that crosses disciplines, and it's a fact that students learn when they write. Writing and annotating can help improve their critical thinking, writing, and listening skills-which is tremendously valuable for their learning and development.
COLLABORATE WITH CRAYON
Crayon can open doors for student-to-student collaboration, working alongside a growing list of digital apps. It makes student work more legible, and allows students to revisit their assignments without having to dig through papers. With classrooms becoming more and more paperless, it's a valuable tool.
CRAYON FOR STEM
The right tools can garner confidence and excitement for students, even in STEM, empowering them to succeed. Crayon allows STEM Students to effectively work through equations, illustrate complex scientific concepts, or make annotations.
CRAYON FOR DESIGN
Empower students to express themselves and learn intuitively with a tool that lets them unleash their creativity. Whether it's presentations, illustrations, or all manner of visual learning, students get a boost with Logitech Crayon.
Tech Specs
| Depth | 0.3" |
|---|---|
| Width | 0.5" |
| Height | 6.4" |
| Brand Name | Logitech |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Line | Crayon |
| Product Name | Crayon Stylus |
| Product Type | Stylus |
| Compatibility | <b>Apple Tablets</b> <ul> <li>iPad Pro 12.9-inch (4th gen) </li> <li>Model: A2229, A2069, A2232, A2233</li> <li>iPad Pro 12.9-inch (3rd Gen) </li> <li>Model: A1876, A2014, A1895, A1983</li> <li>iPad Pro 11-inch (2nd gen) </li> <li>Model: A2228, A2068, A2230, A2231</li> <li>iPad Pro 11-inch (1st gen) </li> <li>Model: A1980, A2013, A1934, A1979</li> <li>iPad (9th gen) </li> <li>iPad (8th gen) </li> <li>Model: A2270, A2428, A2429, A2430</li> <li>iPad (7th Gen) </li> <li>Model: A2197, A2200, A2198</li> <li>iPad (6th Gen) </li> <li>Model: A1893, A1954</li> <li>iPad Air (4th gen) </li> <li>Model: A2316, A2324, A2325, A2072</li> <li>iPad Air (3rd Gen) </li> <li>Model: A2152, A2123, A2153, A2154</li> <li>iPad mini (6th gen) </li> <li>iPad mini (5th gen) </li> <li>Model: A2133, A2124, A2126, A2125</li> </ul> |
| Product Color | Gray |
| Device Supported | Tablet |
| Product Material | Aluminum |
Show all 17 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 0.71 oz |
|---|---|
| Replaceable Stylus Tip | Yes |
| Manufacturer Part Number | 914-000031 |
| Touchscreen Type Supported | Capacitive |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
Related Products
More in TABPEN from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES and similar brands

SLIM FOLIO KEYB IPAD 7TH GEN GRAPHITE

RUGGED COMBO 4 FOR IPAD 10TH GEN A16

RUGGED COMBO 4 TOUCH FOR IPAD 10TH GEN A16 (EDUCATION)
More from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES
Other products available from this brand

B100 3BTN USB ERGO CORDED MOUSE

CRAYON POWER BUTTON 4 UNIT PER BOX

MOUSE PAD STUDIO SER DARKER ROSE

M100 USB CORDED OPTICAL WHEEL MOUSE BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.