
INTEL CORE I5-12400F DESKTOP MM#99APCT EOL 7/24/2026
Request pricing
CORE ULTRA 9 TRAY 285K 24 CORES UPTO 5.7GHZ 3YR WARR - MM#99CMTK
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Processors
Intel designs advanced, high-performance processors for every usage, including enterprise-scale servers, IoT devices, laptops, desktops, workstations, and mobile devices. To find information, specifications, downloads and support for each processor, start by selecting a Processor family.
| Features | Intel Virtualization Technology |
|---|---|
| L2 Cache | 40 MB |
| L3 Cache | 36 MB |
| NPU Name | AI Boost |
| Brand Name | Intel |
| Clock Speed | 3.70 GHz |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Product Line | Core Ultra 9 |
| Product Name | Core Ultra 9 Tetracosa-core 285K 3.7 GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | 285K |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Product Family | Core Ultra 9 |
|---|---|
| NPU Performance | 13 TOPS |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Processor Socket | Socket LGA-1851 |
| Sparsity Support | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 24 |
| Overclocking Speed | 5.70 GHz |
| AI Datatype Support | Int8 |
| Integrated Graphics | Yes |
| Intel vPro Technology | Yes |
| Thermal Specification | 221°F (105°C) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | AT8076806419 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Total Processor Performance | 36 TOPS |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported | OpenVINO |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
More in INT-SP from INTEL - DESKTOP TRAY CPU and similar brands




Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.