
CORE I9-14900KF 6G 24 CORES DESKTOP PROCESSOR MM#99CFZ1
CORE I9-14900KF 6G 24 CORES DESKTOP PROCESSOR MM#99CFZ1
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- The Socket LGA-1700 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Core i9 product line processor for your convenience and optimal usage
- Tetracosa-core (24 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 14th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- Processor with 3.20 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Intel® Core™ i9 Processors
These processors feature a performance hybrid architecture designed for intelligent performance, optimized creating, and enhanced tuning to allow gamers to game with up to 6.0 GHz clock speed.
Performance Where You Need It Most
Get the performance you need, where you need it-whether you're a gamer, creator, streamer, or everyday user.
Do More with the Fastest PC Chip We've Ever Built
Advancing Performance Hybrid Architecture
Intel® Core™ 14th gen processors advances performance hybrid architecture with up to eight Performance-cores (P-core) and up to 16 Efficient-cores (E-core), combined with workloads intelligently routed by Intel® Thread Director.
Built for Modern Gaming
Built for gamers looking for maximum performance to help play the latest games, while also having the capabilities to tackle other workloads. The new Intel® Core™ 14th gen processor-based PCs help make it all possible.Superior Creating Experience
Intel® Core™ 14th gen processor family offers faster P-cores and more E-cores with support for DDR4/DDR5 and PCIe 4.0/5.0. That provides a platform that can max out multitasking and choice for configurability.
Customize for What You Do Every Day
Intel® Core™ 14th gen processors deliver highly flexible architecture and industry-leading tools for the ultimate in performance customization.
Tech Specs
| Features | Intel Virtualization Technology |
|---|---|
| L2 Cache | 32 MB |
| Brand Name | Intel |
| Clock Speed | 3.20 GHz |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Core i9 |
| Product Name | i9-14900KF Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | i9-14900KF |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Product Family | Core i9 |
Show all 23 specsShow fewer
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 32 |
| Overclocking Speed | 6 GHz |
| Integrated Graphics | No |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Thermal Design Power | 253 W |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | BX8071514900KF |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
Related Products
More in INT-MP from INTEL and similar brands


ULTRA 5 DESKTOP PROCESSOR 225 10 CORES 3YR WARRANTY - MM#99CN9A

INTEL CORE I5-12600KF LGA1700 MM#99APG4 EOL 7/24/2026

CORE I5-14600KF 5.3G 14 CORES DESKTOP PROCESSOR MM#99CFXZ
More from INTEL
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
