
CORE I7-14700KF 5.6G 20 CORES DESKTOP TRAY PROCESSOR MM#99CFF1
Request pricing
CORE I9-14900K 6G 24 CORES DESKTOP TRAY PROCESSOR MM#99CFFC
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| L2 Cache | 32 MB |
|---|---|
| L3 Cache | 36 MB |
| Brand Name | Intel |
| Clock Speed | 3.20 GHz |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Product Line | Core i9 |
| Product Name | Core i9 Tetracosa-core (24 Core) i9-14900K 3.2 GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | i9-14900K |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Product Family | Core i9 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Processor Threads | 32 |
|---|---|
| Overclocking Speed | 6 GHz |
| Integrated Graphics | Yes |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Thermal Design Power | 202 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | CM8071505094017 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
More in INT-MP from INTEL - DESKTOP TRAY CPU and similar brands


Other products available from this brand




Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.