CATALYST 9120AX SERIES
CATALYST 9120AX SERIES
Key Features
- Create a reliable wireless business network with this wireless access point that features a high-speed data transfer rate
- 5.38 Gbit/s wireless transmission speed provides better reception, and dependable connectivity with maximum productivity
- 802.11ax wireless LAN standard lets you connected on the go so your productivity never stops
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology for a reliable, convenient way of communication and connectivity
- Management port for convenient and more powerful connectivity
- Data Encryption ensures the safety of your precious data
- External antenna form factor for enhanced performance and feasible placement
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Cisco® Catalyst® 9120 Series Access Points are the next generation of enterprise access points. They are resilient, secure, and intelligent.
We are more dependent on our wireless networks than ever before. Additional devices connect to the network every year and the Cisco Catalyst 9120 Series Access Points will provide a seamless experience anywhere for everyone. Going beyond the Wi-Fi 6 (802.11ax) standard, the Catalyst 9120 provides integrated security, resiliency and operational flexibility as well as increased network intelligence.
Extending Cisco's intent-based network and perfect for networks of all sizes, the Catalyst 9120 scales to the growing demands of IoT while fully supporting the latest innovations and new technologies. Not only that, but the Catalyst 9120 is the leaders in performance, security and analytics.
The Catalyst 9120 Series Access Points, paired with Cisco DNA, are enterprise-class products that will address your current and future needs. These access points are the first step in updating your network and are able to take better advantage of all of the features and benefits that Wi-Fi 6 provides.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.5" |
| Width | 8.5" |
| Height | 2" |
| Brand Name | Cisco |
| PoE PD Port | Yes |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Network Band | Dual Band |
| Product Line | Catalyst |
| Product Name | Catalyst 9120AXE Wireless Access Point |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Product Model | 9120AXE |
Show all 30 specsShow fewer
| Frequency Band | 5 GHz |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Product Family | Catalyst 9120AX |
| Product Series | 9120AX |
| Data Encryption | Yes |
| MIMO Technology | Yes |
| Management Port | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5 |
| Antenna Form Factor | External |
| Encryption Standard | WPA |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
| Wireless LAN Standard | 802.11ax |
| Beamforming Technology | Yes |
| Manufacturer Part Number | C9120AXE-B |
| Wireless Transmission Speed | 5.38 Gbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WL-AP from CISCO - HW WIRELESS and similar brands
CATALYST 9115AX SERIES LICS REQUIRED
CATALYST 9120AX SERIES WIRELESS ACCESS POINT

ELA CATALYST 9164I AP W6E TRI-BAND 4X4 W/ REG-B
More from CISCO - HW WIRELESS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


