CAT5E SURFACE MOUNT BOX 2-PORT WHT
CAT5E SURFACE MOUNT BOX 2-PORT WHT
Key Features
- Eliminates the need for excessive wiring to reduce tripping hazards
- Features 2 sockets for better swapping of cables
- 2 RJ-45 ports for convenient and more powerful connectivity
- White color adds a refined elegance to the faceplate, mount box, elevating your room ambiance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Cat 5e Surface Mount Boxes from Cables To Go are perfect for surface mount applications, especially in confined spaces. They are available in one and two module versions and can be mounted for either side or base entry of cables. Boxes include mounting screws and adhesive tape for quick and easy installation. They meet or exceed EIA/TIA 568A Category 5e specifications. Snap on cover provides for easy access; write-on labels with holders and port icons provide for easy designation of different systems or stations.
Tech Specs
| Depth | 2.8" |
|---|---|
| Width | 2.6" |
| Height | 1.1" |
| Features | <ul><li>110/KRONE Universal IDC connector provides vertical termination for 22-26 AWG solid wires</li><li>Dual T568A & T568B wiring compatible with Category 5 enhanced requirement</li><li>Contacts are phosphor bronze plated with 50 micro inches hard gold</li><li>Includes 3 snap-in icons with-voice, data and Cat5e icons</li></ul> |
| Brand Name | C2G |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | 2 Socket Cat 5e Surface Mounting Box |
| Product Type | Mounting Box |
| Product Color | White |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
Show all 16 specsShow fewer
| Number of RJ-45 Ports | 2 |
|---|---|
| Total Number of Sockets | 2 |
| Manufacturer Part Number | 03837 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
Related Products
More in CBLMNT from LEGRAND AV - C2G and similar brands
4PORT KEYSTONE WALLPLATE IVORY
2PORT SINGLE GANG IVROY KEYSTONE WALL PLATE
1PORT KEYSTONE WALLPLATE IVORY
More from LEGRAND AV - C2G
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



