CAREFIT COMBO SYSTEM SNOW
CAREFIT COMBO SYSTEM SNOW
Key Features
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 23.59 lb
- Compatible with the screen size of 27"
- Built with aluminum product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- Flexible feature for maximum efficiency and convenience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The modular CareFit Combo wall mount with covered Wall Track mounting system supports nurse-patient connections, caregiver comfort and uptime by enabling efficient documentation at the point of care. It's easy to reposition and store, offers an area for supplies or a full worksurface, and enhances healing spaces with clean lines and hidden cables.
Tech Specs
| Features | -5° to 20° Tilt |
|---|---|
| Brand Name | Ergotron |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Line | CareFit |
| Product Name | CareFit Combo System Keyboard & Monitor Mount Workstation |
| Product Type | Wall Mount |
| Compatibility | Ergotron 98-547-251 Mount Extension |
| Product Color | White |
| Product Family | CareFit |
| Device Supported | Mount Extension |
Show all 22 specsShow fewer
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
|---|---|
| Product Material | Aluminum |
| Country of Origin | China |
| Height Adjustable | Yes |
| Weight (Approximate) | 47.70 lb |
| Maximum Load Capacity | 23.59 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Manufacturer Part Number | 45-618-251 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MNTR-L from ERGOTRON RE and similar brands
DIRECT INSTALL T-NUT KIT
CAREFIT PRO SIDE-MOUNTED SUP TRAY

KIT USB LIGHT MOUNTING BRACKET CLEAR ZINC
More from ERGOTRON RE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



