CAREFIT COMBO ARM SNOW
CAREFIT COMBO ARM SNOW
Key Features
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 23.50 lb
- Supports the screen size of 27"
- Built with aluminum product material to offer high strength and durability
- 25° Tilt feature for maximum productivity with added dependability
- Wall application/usage allows adaptability with easy installment
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The modular CareFit Combo Arm supports nurse-patient connections, caregiver comfort and uptime by enabling efficient documentation at the point of care. The wall mount is easy to reposition and store, offers an area for supplies or a full worksurface, and enhances healing spaces with clean lines and hidden cables.
Tech Specs
| Features | 25° Tilt |
|---|---|
| Brand Name | Ergotron |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Line | CareFit |
| Product Name | CareFit Combo Arm |
| Product Type | Mounting Arm |
| Product Color | White |
| Product Family | CareFit |
| Device Supported | Monitor |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Product Material | Aluminum |
Show all 20 specsShow fewer
| Application/Usage | Wall |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 40.50 lb |
| Maximum Load Capacity | 23.50 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Manufacturer Part Number | 45-621-251 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MNTR-L from ERGOTRON RE and similar brands
DIRECT INSTALL T-NUT KIT
CAREFIT PRO SIDE-MOUNTED SUP TRAY

KIT USB LIGHT MOUNTING BRACKET CLEAR ZINC
More from ERGOTRON RE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



