CAREFIT 24IN SIT STAND ENCL SNOW WHITE
CAREFIT 24IN SIT STAND ENCL SNOW WHITE
Key Features
- Wall display: Fits most screens 24-27" with a black backing for a seamless background
- Save space: Low-profile design stays within 4" (10 cm) of the wall to fit tight spaces
- Add accessories: Unique T-slot makes it easy to attach accessories like a proximity reader
- Extra workspace: Includes a mouse/keyboard tray with a removable worksurface
- Additional security: 10-digit lock code keeps patient data and technology secure
- Stay organized: Cable management controls the cable chaos
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Caregivers can work comfortably while saving space in crowded patient rooms or hallways with this low-profile, wall-mount workstation. The ergonomic design offers 20" (51 cm) of height adjustment to work sitting or standing. Data entry complete? It folds when not in use to open up more space for the best patient care. Cable management keeps cords organized and easy to clean, and interchangeable laminate options enhance your healthcare designs.
Tech Specs
| Features | Cable Management |
|---|---|
| Brand Name | Ergotron |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Line | CareFit |
| Product Name | CareFit Enclosure (White) Wall-Mount Computer Workstation |
| Product Type | Mounting Enclosure |
| Mount Profile | Low Profile |
| Product Color | White |
| Product Family | CareFit |
| Device Supported | Computer |
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
| Application/Usage | Hallway |
Show all 21 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Weight (Approximate) | 73.85 lb |
| Maximum Load Capacity | 23.59 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Manufacturer Part Number | 61-367-030 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Minimum Screen Size Supported | 24" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MNTR-L from ERGOTRON RE and similar brands
DIRECT INSTALL T-NUT KIT
CAREFIT PRO SIDE-MOUNTED SUP TRAY

KIT USB LIGHT MOUNTING BRACKET CLEAR ZINC
More from ERGOTRON RE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



