CALDIGIT - SOURCING
CALDIGIT TS5 PLUS DOCK 1.0M BRAIDED TBT5 CABLE 330W PSU
$1,750.02
CALDIGIT TS3 PLUS DOCKING STATION - FOR MEMORY CARD
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
The TS3 Plus is the ideal solution for Thunderbolt™ 3 Mac & PC users who need to connect multiple devices to their laptops such as SD Card Readers, USB hard drives, dual monitors, digital audio devices, Thunderbolt™ 3 components, and more.
| Depth | 3.87" |
|---|---|
| Width | 1.57" |
| Height | 5.15" |
| Brand Name | CalDigit |
| S/PDIF Out | Yes |
| USB Type-A | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| Manufacturer | CalDigit, Inc |
| Product Line | TS3 Plus |
| Product Name | TS3 Plus Docking Station |
| Product Type | Docking Station |
|---|---|
| Audio Line In | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Host Interface | Thunderbolt 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Device Supported | Monitor |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Package Contents | <ul> <li>TS3 Plus Docking Station</li> <li>1 x CalDigit TS3 Plus</li> <li>1 x Power Adapter</li> <li>1 x Power Cord</li> <li>1 x Thunderbolt 3 Cable</li> </ul> |
| Packaged Quantity | 1 |
| USB Type-C Detail | 2 x USB 3.1 Type-C (5V 1.5A) |
| Memory Card Reader | Yes |
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 1.04 lb |
| Memory Card Supported | SD |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | TS3PLUS-US07-SG |
| Number of USB Type-A Ports | 5 |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Operating System Supported | Windows |
| Manufacturer Website Address | http://www.caldigit.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 87 W |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Number of Thunderbolt 3 Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Type-C Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports | 5 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
More in NB-DOC from CALDIGIT - SOURCING and similar brands


Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.