
C920S PRO HD WEBCAM
C920S PRO HD WEBCAM
Key Features
- Make a strong impression in your video conference calls with Logitech C920, featuring a diagonal, fixed 78-degree field of view to frame you and your space in full HD at 1080p/30fps or 720p/30fps
- Two microphones capture more realistic sound from a broader range of angles so your voice comes through sounding natural and clear in conference calls, zoom meetings, video recordings and more
- Unleash your creativity with Logitech's Capture app, allowing you to easily create, record, and customize settings with a suite of features to fully edit and customize your videos and streams
- Use C920 HD Pro Webcam even in dim lighting thanks to Logitech RightLight 2 technology that adjusts to your lighting conditions, producing bright, contrasted images
- The full HD five-element glass lens and premium autofocus capture razor-sharp, clear video image in consistent high definition during conference calls on Zoom, Skype and more
- Direct access to new Windows 11 functions
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Logitech C920s is a budget-friendly, work-from-anywhere webcam that delivers a professional video meeting experience. It includes features designed to make you look and sound great in your next meeting. A 78º diagonal field of view perfectly frames you and your space, while autofocus adjusts smoothly and precisely. RightLight 2 technology automatically adjusts to your lighting situation even in low-light or backlit conditions. And dual integrated mics accurately capture your voice from multiple angles for greater nuance. If you're streaming or recording, use Logitech's Capture app to edit and customize. Flip down the lens cover at any point to protect your privacy.
Tech Specs
| Depth | 2.8" |
|---|---|
| Width | 3.7" |
| Height | 1.7" |
| Features | Microphone |
| Brand Name | Logitech |
| Microphone | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Screen Mode | Full HD |
| Cable Length | 4.92 ft |
| Color Family | Black |
| Digital Zoom | 1.2x |
| Manufacturer | Logitech |
Show all 34 specsShow fewer
| Product Name | C920S HD PRO Webcam |
|---|---|
| Product Type | Webcam |
| Lens Material | Glass |
| Mounting Type | Tripod Mount |
| Product Color | Black |
| Product Model | C920S |
| Host Interface | USB 3.1 |
| Microphone Type | Stereo |
| Device Supported | Notebook |
| Package Contents | <ul><li>C920S HD PRO Webcam</li><li>1.5 m Attached USB - A cable</li><li>Privacy shutter</li><li>User documentation</li></ul> |
| Country of Origin | United States |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Effective Resolution | 3 Megapixel |
| Weight (Approximate) | 5.71 oz |
| Supported Video Modes | 720p |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | 960-001257 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Field Of View (FOV) Angle | 78° |
| Operating System Supported | Windows 8 or Later |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
Related Products
More in WEBCAM from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES and similar brands


C922 PRO STREAM WEBCAM .

MX BRIO 4K ULTRA HD WEBCAM BLACK

WEBCAM 1080P PRO WITH BUILT IN MIC
More from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES
Other products available from this brand

B100 3BTN USB ERGO CORDED MOUSE

CRAYON POWER BUTTON 4 UNIT PER BOX

MOUSE PAD STUDIO SER DARKER ROSE

M100 USB CORDED OPTICAL WHEEL MOUSE BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.