
C230 CLR PRINTER UP TO 24PPM LETTER/LEGAL AUTOMATIC 2-SIDED
$346.24
C625 COLOR MULTIFUNCTION PRINTE UP TO 52PPM DUPLEX TAA COMPLIANT
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 21" |
| Width | 18.9" |
| Height | 24.4" |
| Ethernet | Yes |
| Fax Color | Color |
| Brand Name | Xerox |
| Copy Color | Color |
| Duty Cycle | 150000 |
| Media Size | 4.10" x 5.80" |
| Media Type | Glossy Card Stock |
| Scan Color | Color |
| Energy Star | Yes |
|---|---|
| Fax Features | Walk-Up Fax (Includes Lan Fax) |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Product Line | VersaLink |
| Product Name | C625 Color Multifunction Printer |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Warm-up Time | 1.08 Minute |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Product Model | C625 |
| TAA Compliant | Yes |
| Maximum Memory | 4 GB |
| Media Handling | Tray |
| Product Family | VersaLink |
| Copier Features | Auto Reduction/Enlargement |
| Duplex Printing | Automatic |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Standard Memory | 4 GB |
| Number of Copies | 999 |
| Print Technology | Laser |
| Country of Origin | Mexico |
| First Print Speed | 6.2 Second |
| Security Features | <ul><li>802.1x</li><li>Access Controls</li><li>AES 256-bit Encryption</li><li>Audit log</li><li>Automated threat response through Trellix DXL</li><li>Automatic Self-signed Certificate</li><li>Cisco Identity Services Engine (ISE) Integration</li><li>Common Criteria Certification under collaborative Protection Profile for Hardcopy Devices (HCD cPP v1.0E) pending</li><li>Configuration Watchdog</li><li>EU Radio Equipment Directive (RED) Articles 3(3)(d) and (e) compliant</li><li>FIPS 140-3 (interim certification)</li><li>Firmware Verification</li><li>HTTPS</li><li>Image Overwrite for optional hard disks</li><li>IPsec</li><li>Job Level Encryption via HTTPS and Drivers</li><li>Local Authentication (Internal Database)</li><li>Microsoft Universal Print/IPP with Print Support Application (Secure Print and Secure Release)</li><li>Network authentication</li><li>NFC tap Authentication with Xerox Easy Assist App</li><li>Port Disablement</li><li>Port/IP/Domain Filtering</li><li>Secure Print</li><li>Security Certificates utilizing ECDSA</li><li>Security Manager</li><li>Security Templates</li><li>Serverless Card Authentication</li><li>SFTP and Encrypted Email</li><li>SHA-256 Hash Message Authentication</li><li>SIEM integration (including: Splunk</li><li>LogRhythm</li><li>Trellix ESM</li><li>Microsoft Sentinel)</li><li>Signed Email</li><li>SNMPv3</li><li>TLS 1.1/1.2/1.3</li><li>Trellix Embedded Control Whitelisting</li><li>Trellix ePolicy Orchestrator®</li><li>Trusted Boot</li><li>Trusted Platform Module (TPM 2.0)</li><li>User Access</li><li>User permissions</li></ul> |
| Language Emulation | PCL 6 |
| Scan Speed (Black) | 55 ppm |
| Scan Speed (Color) | 36 ppm |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Hard Drive Capacity | 320 GB |
| Weight (Approximate) | 116.8 lb |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Special Configuration | US Government |
| Additional Information | <ul><li>Adaptive Learning</li><li> Configuration Cloning</li><li> Up to 4 additional 550-Sheet trays</li><li> Configuration Watchdog</li><li> Fleet Orchestrator</li><li> Remote Control Panel</li><li> Security Dashboard</li><li> Unified Address Book</li></ul><br /><b>Mobile Printing</b><ul><li>Xerox® Easy Assist</li></ul><br /><b>Optional Security Features</b><ul><li>Hard Disk (AES 256-bit) with multi-pass Image Overwrite</li><li>Xerox® RFID Card Reader</li><li>Trellix Embedded Control</li><li>Xerox® Workplace Cloud/Suite Print Management and Content Security</li><li>WPA2™ and WPA3™ with Xerox® Dual Band WiFi® and Bluetooth® Kit (Bluetooth for iBeacon™)</li></ul><br /><b>Print Features</b><ul>Application defaults</li><li>Bi-directional real-time status</li><li>Booklet layout</li><li>Earth Smart driver settings</li><li>Encrypted Secure Print</li><li>Hold All Jobs</li><li>Job identification</li><li>Job Monitoring</li><li>Microsoft Universal Print Ready and available Xerox Print Support Application (PSA)</li><li>Print Around</li><li>Print from Cloud Repositories (Dropbox,OneDrive,Google Drive)</li><li>Print from USB</li><li>Print on Alternate Paper</li><li>Scaling</li><li>Store and Recall driver settings</li><li>Two-sided Printing (default)</li></ul><br /><b>Scan destinations</b><ul><li>Create scan files based on image count</li><li>Scan to email</li><li>Scan to home</li><li>Scan to mailbox</li><li>Scan to Network Folder (using Secure FTP/HTTP/HTTPS)</li><li>Scan to Network (using Secure FTP/HTTP/HTTPS)</li><li>Scan to PC / Server Client (SMB or FTP)</li><li>Scan to Print</li><li>Scan to USB</li></ul><br /><b>Sustainability</b><ul><li>Xerox Cartridge Collection Program</li></ul><br /><b>Page Description Languages (pdl) (standard)</b><ul><li>Adobe® Embedded Print Engine (AEPE)</li></ul> |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Standard Media Handler | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | C625/YDN |
| A4 Mono Print Speed (ppm) | 50 |
| Standby Power Consumption | 32 W |
| Wireless Print Technology | Mopria Print Service |
| A4 Color Print Speed (ppm) | 50 |
| Auto Document Feeder (ADF) | Yes |
| Certifications & Standards | To view the latest list of certifications, go to www.xerox.com/OfficeCertifications. |
| Device Management Features | Xerox® Device Manager, Xerox Device Types for SAP Environment, Xerox® Embedded Web Server, [xrx:product:xog:CENTREWAREWEB:name], [xrx:product:xog:EASY_ASSIST_APP:name] |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 15% |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) |
| Operating Power Consumption | 760 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.xerox.com |
| Maximum Input Media Capacity | 2850 sheets |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Standard Input Media Capacity | 100 sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 50 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Warm-Up Time (From Sleep Mode) | 11 Second |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 52 |
| Number of Input Trays Supported | 6 |
| Maximum Non-operating Relative Humidity | 95% |
| Minimum Non-operating Relative Humidity | 11% |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
More in CL-MFP from XEROX - MONO PRINTERS and similar brands



Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.