C1210-E NETWORK CEILING SPEAKER
C1210-E NETWORK CEILING SPEAKER
Key Features
- All-in-one speaker system
- Connects to standard network
- Easy installation with just one network cable (PoE)
- Scalable and easy to integrate
- Remote health testing
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This all-in-one speaker system offers easy installation and integration with other systems. It can be used to make general live or prerecorded voice messages, deliver safety instructions or remotely and proactively warn off intruders.
Smart and easy to integrate
Based on open standards, AXIS C1210-E offers easy integration for instance with your video management software (VMS), with Voice over IP (VoIP) telephony (using SIP), and with analytics from Axis and our partners. Axis network speakers connect to your standard network and use one network cable for both power and connectivity (Power over Ethernet). With everything in one solution, installed on one network, there's no need for additional audio equipment or cabling, and it's easy to add or remove speakers. This enables more flexible, scalable, and cost-effective solutions. The bottom line? AXIS C1210-E offers a future-proof solution that follows your business needs and gives you the flexibility and possibility needed to quickly respond to future changes.
Smart features at the edge
This all-in-one ceiling speaker is packed with smart features to ensure great performance. With support for I/O, it enables various use cases when integrated with other systems and devices such as PIR sensors, buttons, strobe lights, and more. It features a preconfigured digital signal processor (DSP) to produce clear voice every time.
The built-in microphone supports 2-way audio talk-back enabling conversations with people near the speaker. It also supports speaker-test functionality for remote health testing - so you can rest assured that your system is working. Plus, thanks to external microphone input, you can connect an additional microphone that can be used in situations where the speaker is installed far from the audience. Another smart feature is the built-in and clearly visible LED which adds visual status information ideal for many different use cases.
In addition, our AXIS Audio Manager Edge application comes built-in to let you efficiently manage and control your audio system. It includes functionalities such as zone management and scheduling of content. And you can prioritize content so that live voice messages always take priority - ensuring that critical information like emergency announcements and paging is always delivered promptly.
Multipurpose speaker
AXIS C1210-E makes voice announcements smart and easy. You can use the same system to deliver general information for operational efficiency, warnings and crucial safety instructions helping to keep people safe, and to proactively warn off intruders from remote locations with live or prerecorded messages.
Tech Specs
| Height | 5.9" |
|---|---|
| Diameter | 11.1" |
| Features | Microphone |
| Brand Name | AXIS |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Product Name | C1210-E Network Ceiling Speaker |
| Product Type | Speaker |
| Product Color | White |
| Product Model | C1210-E |
| Crossover Type | 2-way |
Show all 17 specsShow fewer
| Speaker Installation | Indoor/Outdoor |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Manufacturer Part Number | 02324-001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP44 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in ENVIRN from AXIS COMMUNICATION INC and similar brands
ALERTWERKS DIG IO TB DRYCNTCT EME134A
IR THERMOMETER 10:1 D:S NA
12FT REMOTE TEMPERATURE SENSOR
More from AXIS COMMUNICATION INC
Other products available from this brand

T91A10 MOUNT KIT

8M TU6004 CL2 CABLE BLACK

T94B02D PENDANT KIT

T91E61 WALL MOUNT INTERNAL CABLE CANAL DOME CAM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.