
BRIGHT WHITE SV COMBO ARM WS
BRIGHT WHITE SV COMBO ARM WS
Key Features
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 32 lb
- Supports the screen size of 24"
- Built with aluminum product material to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
- Durable feature for maximum efficiency and convenience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Durable aluminum construction! Also features a worksurface with pull-out keyboard tray, which facilitates caregiver workflow.
Holds a monitor, bar-code scanner, keyboard, wrist rest and mouse on the same arm, providing easy, single-motion height adjustment. Work sitting or standing with the arm's ergonomic 25" (64 cm) LCD height adjustment range. A unique cable management system conceals and organizes cords, making cleaning easy.
Tech Specs
| Features | Rotate |
|---|---|
| Brand Name | Ergotron |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Line | StyleView |
| Product Name | StyleView Sit-Stand Combo Arm with Worksurface (white) |
| Product Type | Mounting Arm |
| Product Color | White |
| Product Family | StyleView |
| Device Supported | Mouse |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Product Material | Plastic |
| Country of Origin | China |
Show all 20 specsShow fewer
| Height Adjustable | Yes |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 32 lb |
| Maximum Load Capacity | 32 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Additional Information | <ul> <li>Weight Capacity: display = 6-18 lbs (2.7-8.2 kg); worksurface = 10 lbs (4.5 kg); keyboard, mouse and barcode scanner = 4 lbs (1.8 kg)</li> <li>Lift Range: LCD and keyboard adjusts 20" (51 cm) in tandem with single-motion; LCD adjusts 5" (13 cm) independently; maximum LCD height adjustment = 25" (64 cm)</li> <li>Monitor up/down tilt = +25°/-5°</li> <li>Patented CF™ lift-and-pivot motion technology provides premium 25-inch (64 cm) LCD height adjustment, portrait to landscape rotation and 30° tilt</li> <li>Fold-down worksurface / keyboard tray to support workflow needs. Worksurface is 22.75"W x 10.6"D (57.8 x 26.9 cm). Keyboard tray is 18.6"W x 9"D (47.2 x 22.8 cm). Maximum allowable keyboard height = 1.35" (34 mm)</li> <li>Back-tilt keyboard tray adjustable from 0° to -10°</li> </ul> |
| Manufacturer Part Number | 45-260-216 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Maximum Screen Size Supported | 24" |
Related Products
More in FURN from ERGOTRON RE and similar brands


LIFEKINNEX BATT BRACKETS AND CABLE BOX
TILT PIVOT FOR SV POLE CART

BASKET 13 10 6 PATIENT TABLE IDG
More from ERGOTRON RE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


