BRIGHT WHITE SV COMBO ARM WS SYST SM
BRIGHT WHITE SV COMBO ARM WS SYST SM
Key Features
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 32 lb
- Supports 24" displays
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
With Small CPU Holder. This complete system provides easy re-positioning of your entire workstation-move your display, keyboard, mouse and barcode scanner in a single motion!
Durable aluminum construction! Also features a worksurface with pull-out keyboard tray, which facilitates caregiver workflow. Work sitting or standing with the arm's ergonomic 25" (64 cm) LCD height adjustment range. A unique cable management system conceals and organizes cords, making cleaning easy.
Tech Specs
| Brand Name | Ergotron |
|---|---|
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Line | StyleView |
| Product Name | StyleView Sit-Stand Combo System with Worksurface (White) |
| Product Type | Wall Mount |
| Product Color | White |
| Product Family | StyleView |
| Device Supported | Scanner |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 41 lb |
| Maximum Load Capacity | 32 lb |
Show all 15 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | 45-272-216 |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Maximum Screen Size Supported | 24" |
Related Products
More in MNTR-L from ERGOTRON RE and similar brands
DIRECT INSTALL T-NUT KIT
CAREFIT PRO SIDE-MOUNTED SUP TRAY

KIT USB LIGHT MOUNTING BRACKET CLEAR ZINC
More from ERGOTRON RE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



