BLK 1616 SERIES 100 ETHERNET IN WITH BARCODE NO ALARM LP FEATURES
BLK 1616 SERIES 100 ETHERNET IN WITH BARCODE NO ALARM LP FEATURES
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
A COMPACT, EFFICIENTLY DESIGNED CASH DRAWER
Designed around a full size till, the narrow footprint of the Series 100 minimizes the amount of counter space required. Ample storage in a deep under-till compartment holds coin rolls and packaged currency. An adjustable media slot divider separates and organizes different media types.
With features including steel ball bearing slides and a robust latch mechanism, the Series 100 is proven beyond four million cycles. A durable design and the resilient powder coat finish resist the abuse in even the toughest environments. Size, color, interface, accessory and configuration options complete the Series 100 solution and contribute to apg's reputation as the preferred choice amongst cash drawers.
Tech Specs
| Depth | 16.8" |
|---|---|
| Width | 16" |
| Height | 4.9" |
| Features | Durable |
| Brand Name | apg |
| Manufacturer | apg |
| Product Line | Legend |
| Product Name | Heavy- Duty Point of Sale Cash Drawer | Series 100 T480A-BL1616 |
| Product Type | Cash Drawer |
| Product Color | Black |
| Product Model | 1616 |
| Product Family | Legend 100 |
Show all 22 specsShow fewer
| Product Series | 100 |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Product Material | Steel |
| Country of Origin | United States |
| Weight (Approximate) | 26 lb |
| Proprietary Interface | NetPRO |
| Manufacturer Part Number | T480A-BL1616 |
| Number of Bill Compartments | 5 |
| Number of Coin Compartments | 5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.apgsolutions.com |
Related Products
More in PP-CD from APG - EXW MN and similar brands
More from APG - EXW MN
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

