BENQ 1080P 5000AL PROJECTOR WHITE1080P1920X108020WX1
BENQ 1080P 5000AL PROJECTOR WHITE1080P1920X108020WX1
Key Features
- Mercury-free LED light source with no lamp replacement
- Delivering immediate full brightness with no waiting times
- Compatible with 4K HDR and HLG via dual HDMI 2.0
- Flexible Installation Features: 2D & Auto Vertical keystone, Corner Fit, and Digital Shrink
- 98% Rec.709 color coverage for great color saturation and precision
- Up to 30,000 hours LED lifespan with no lamp replacement
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Bright and Vivid Presentations
LH750's 5000lms LED high brightness offers outstanding color precision and saturation, faithfully representing your presentation to boost communication efficiency.
98% Rec.709 LED Color
Greater color precision and higher color saturation
5,000 ANSI Lumen Brightness
Advanced LED technology provides High-brightness in a well-lit large Up to 40 persons
Designed for Ceiling Mounts
Helps avoid shadows and keeps the meeting room table clean
30,000 Hours Lifespan
Up to 30,000-hour life span (Eco Mode) and less power consumption
Instant On/Off
Delivering immediate full brightness with no waiting times
Eco-friendly
Mercury-free LED light source with no lamp replacement
Superior Image Quality
LED High Brightness for Sharp and Vivid Images
LH750 LED projectors offer 5,000-lumen brightness for presentations in lit medium-sized conference rooms up to 40 persons. Leveraging the 98% Rec.709 color coverage and the H-K effect, the LH750 offers higher color saturation that faithfully represents meeting presentations with clear text and vivid images.
Superior Contrast with DLP Technology
DLP technology performs at a superior contrast level compared to 3LCD projectors. This makes the numbers and details much better defined against the brighter white background or in dark scenes.
Crystal-Clear Graphics and Text
Present your brilliant ideas with clarity via BenQ LH750 LED projector's high-quality all-glass low-dispersion lens array with a special coating that minimizes chromatic aberration.
Exclusive Picture Modes for Modern Presentations
A perfect fit for infographic-heavy presentations, BenQ's Infographic Mode is great for showcasing text and graphics in detail with more saturated and lively colors.
Big Zoom for Flexible Installation
The 1.6X big zoom feature offers a wide range of throw distances to significantly increase installation flexibility for diverse mounting options in various public display scenarios.
Image Calibration for Easy Projection Alignment
The LH750 is equipped with auto vertical keystone correction and two-dimensional keystone correction. Corner Fit control can adjust each corner respectively for perfectly aligned image geometry.
Digital Image Shrinking and Shift
To get the image perfectly aligned to the screen, the LH750 includes both Digital Image Shrink and Digital Shift.
Wireless Scalability for Enhanced Flexibility
Wireless Casting from Smart Devices
To meet the growing BYOD trend, BenQ optional Wi-Fi dongle let meeting participants project Full HD multimedia content wirelessly from any mobile devices. The wireless technology is able to accommodate up to four presenters in four split screens for highly collaborative and effective meetings.
High Reliability, Easy Maintenance
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 11.3" |
| Width | 16.6" |
| Height | 5.2" |
| 3D Type | 3D |
| Lamp Type | 4LED |
| Brand Name | BenQ |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Manufacturer | BenQ Corporation |
| Optical Zoom | 1.6x |
| Product Name | LH750 5000lms 1080p LED Conference Room Projector |
Show all 41 specsShow fewer
| Product Type | DLP Projector |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | LH750 |
| Contrast Ratio | 500,000:1 |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors (30-bit) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Lamps | 1 |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>LH750 5000lms 1080p LED Conference Room Projector</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Remote Control with Battery RCA011</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x HDMI cable</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x Quick Start Guide</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Warranty Card</li></ul> |
| Speaker Included | Yes |
| Application/Usage | Conference Room |
| Projection Method | Ceiling |
| Batteries Included | Yes |
| Output Scan Format | 2160p |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Maximum Focal Length | 27.70 mm |
| Minimum Focal Length | 17.20 mm |
| Weight (Approximate) | 12.13 lb |
| Maximum Vertical Sync | 120 Hz |
| Minimum Vertical Sync | 23 Hz |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Economy Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Manufacturer Part Number | LH750 |
| Standard Mode Brightness | 5000 lm |
| Maximum Diagonal Image Size | 100" |
| Operating Power Consumption | 360 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.benq.com |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG |
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.