BASIC RACK DISTRIBUTION PANEL 208V IN A RACK
BASIC RACK DISTRIBUTION PANEL 208V IN A RACK
Key Features
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 120 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Increase availability in your data center with real-time branch current monitoring and threshold settings for local and advanced, remote notification. The configure-to-order (CTO) process allows for factory installation and testing of breakers, branch circuit monitoring boards, load-test ports, and cut-to-size whips.
Tech Specs
| Depth | 42.2" |
|---|---|
| Width | 24" |
| Height | 81.1" |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | PDRDPF10U-R 28.8kVA PDU |
| Product Type | PDU |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Model | PDRDPF10U-R |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Package Contents | <ul><li>PDRDPF10U-R 28.8kVA PDU</li><li>Installation Guide</li><li>User Manual</li></ul> |
| Power Rating (VA) | 28.80 kVA |
Show all 15 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 418 lb |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | PDRDPF10U-R |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
Related Products
More in RACK-C from APC SCHNEIDER ELECT IT DIRECT SHIP and similar brands
CENTER PLATE INSERT 6-PORT VERTICAL DECORA A/V VOIP ENET

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE
CENTER PLATE INSERT 1-PORT VERTICAL DECORA A/V VOIP ENET
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.