
B230 PRINTER UP TO 36PPM LETTER/LEGAL USB/ENET AND WRLS
$220.17
B315 MULTIFUNCTION PRINTER P/C/S/FAX UP TO 42PPM LTR/LGL
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 14.4" |
| Width | 16.2" |
| Height | 13.3" |
| Scan To | |
| Ethernet | Yes |
| Fax Color | Monochrome |
| Brand Name | Xerox |
| Copy Color | Monochrome |
| Duty Cycle | 80000 |
| Media Size | Letter - 8.30" x 11.70" |
| Media Type | Light Paper |
| Energy Star | Yes |
|---|---|
| Modem Speed | 262.50 kbit/s |
| Fax Features | Fax Broadcasting |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Product Name | B315 Multifunction Printer |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Scanner Type | Flatbed/ADF |
| Wireless LAN | Yes |
| Duplex Faxing | Yes |
| Input Voltage | 127 V AC |
| Product Model | B315 |
| Media Handling | 550 Sheet Tray: 216mm x 356mm |
| Duplex Printing | Automatic |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Standard Memory | 512 MB |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>B315 Multifunction Printer</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Power Cord</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span> Installation Guide</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Product Safety Sheet</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Quick Use Guide</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Software and Documentation CD</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Pre-installed Starter Toner Cartridge</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span> 2,500 page capacity</li></ul> |
| Print Technology | Laser |
| Country of Origin | China |
| First Print Speed | 5.8 Second |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Language Emulation | PostScript 3 |
| Scan Speed (Black) | 48 ppm |
| Scan Speed (Color) | 21 ppm |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Weight (Approximate) | 32.4 lb |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Standard Media Handler | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Image Formats Supported | BMP |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B315/DNI |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| A4 Mono Print Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Power Consumption | 580 W |
| Standby Power Consumption | 46 W |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Auto Document Feeder (ADF) | Yes |
| Certifications & Standards | To view the latest list of certifications, go to www.xerox.com/OfficeCertifications. |
| Device Management Features | Apple® Bonjour, Xerox CentreWare® Web, Email alerts, Xerox® Embedded Web Server |
| Maximum Document Reduction | -25% |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Off-Mode Power Consumption | 1.10 W |
| Operating System Supported | <li>MacOS 10.14</li><li> 10.15</li><li> 11</li><li> Windows® 7 SP1</li><li> 8</li><li> 8.1 Update 1</li><li> 10</li><li> Windows Server 2008 R2 SP1</li><li> Windows Server® 2008 SP2 (32 and 64 bit)</li><li> Windows Server 2012</li><li> Windows Server 2012 R2</li><li> Windows Server 2019</li> |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) |
| Operating Power Consumption | 417 W |
| Single Pass Duplex Scanning | Yes |
| Supported Network Protocols | SNMP |
| Manufacturer Website Address | http://www.xerox.com |
| Maximum Document Enlargement | 400% |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Maximum Operating Temperature | 89.6°F (32°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Standard Input Media Capacity | 50 sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Standard Output Media Capacity | 150 sheets |
| Number of Input Trays Supported | 3 |
| Maximum Non-operating Relative Humidity | 80% |
| Minimum Non-operating Relative Humidity | 20% |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
More in INKMFP from XEROX - MONO PRINTERS and similar brands




Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.