AXIS TQ1919-E IR ILLUMINATOR KT AXIS TQ1919-E IR ILLUMINATOR KIT
AXIS TQ1919-E IR ILLUMINATOR KT AXIS TQ1919-E IR ILLUMINATOR KIT
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
AXIS TQ1919-E IR Illuminator Kit is an optional IR kit accessory designed to fit selected outdoor models in AXIS P13 Series, AXIS P15 Series and AXIS Q16 Series. It enables cost-efficient surveillance in pitch darkness and includes power-efficient, covert long-life 940 nm IR LEDs with a range of reach of 40 m (131 ft) or more depending on the scene. The IP66/67 and IK10-rated IR kit can easily be mounted on the bottom of the outdoor models of selected box cameras.
Tech Specs
| Brand Name | AXIS |
|---|---|
| Manufacturer | Axis Communications |
| Product Name | TQ1919-E IR Illuminator Kit |
| Product Type | Surveillance Camera Accessory Kit |
| Color Details | <p>Color: white NCS S 1002-B</p> |
| Compatibility | <ul><li>AXIS P1385-BE Box Camera</li><li>AXIS P1385-E Box Camera</li><li>AXIS P1387-BE Box Camera</li><li>AXIS P1387-LE Box Camera</li><li>AXIS P1388-BE Box Camera</li><li>AXIS P1388-LE Box Camera</li><li>AXIS P1518-E Box Camera</li><li>AXIS P1518-LE Box Camera</li><li>AXIS Q1656-BE Box Camera</li><li>AXIS Q1656-BLE Box Camera</li><li>AXIS Q1656-LE Box Camera</li><li>AXIS Q1728-LE Block Camera</li></ul> |
| Product Model | TQ1919-E |
| TAA Compliant | Yes |
| Material Details | <p><b>Casing:</b></p><ul><li>Aluminum and polycarbonate (window)</li></ul> |
| Package Contents | <p>Illuminator kit, installation guide </p> |
| Recommended Usage | Surveillance Camera |
| Input Voltage Range | 8 V DC - 28 V DC |
Show all 24 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | <p>250 g (0.55 lb)</p> |
|---|---|
| Additional Information | <ul><li>Substance Control: PVC free, BFR/CFR free in accordance with JEDEC/ECA Standard JS709</li><li>Materials Screened for conflict minerals in accordance with OECD guidelines</li></ul><p><b>IR illumination:</b></p><ul><li>OptimizedIR with power-efficient, long-life 940 nm IR LEDs</li><li>Range of reach 50 m (164 ft) or more depending on the scene Angle: 120°</li></ul> |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Manufacturer Part Number | 02771-001 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Certifications & Standards | <p>CSA, UL/cUL, CE, KC, VCCI, RCM</p> |
| Maximum Storage Temperature | 149°F (65°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Relative Humidity (Non-condensing) | 95% |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SECACC from AXIS COMMUNICATION INC and similar brands
PROXCARD II NON-PROG F-MATTE B-HID LOGO NO VERT SLOT
PROXCARD II PROG F-MATTE B-HID LOGO MATCH # VERT SLOT

CLICKSAFE T-BAR STANDARD ANCHOR
More from AXIS COMMUNICATION INC
Other products available from this brand

T91A10 MOUNT KIT

8M TU6004 CL2 CABLE BLACK

T94B02D PENDANT KIT

T91E61 WALL MOUNT INTERNAL CABLE CANAL DOME CAM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.