AXIS Q3548-LVE
AXIS Q3548-LVE
Key Features
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 3840 x 2160 video resolution
- Features RGB CMOS sensor
- 13 mm maximum focal length with sharp output to help identify and locate the object with added efficiency
- f/1.6 maximum aperture for better light absorption and dependable, better-quality results
- 2x optical zoom for desired image clarity and maximum capturing convenience
- 4K recording format for a lively video quality experience with maximum dependability
- Infrared night vision type consumes very little electrical power and provides evidentiary quality night-time surveillance video
- P-iris camera iris provides dependable output to ensure maximum usability according to the lighting conditions and situations
- Varifocal lens type to ensure maximum surveillance productivity with added feasibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Advanced 8 MP AI-powered dome
Built on ARTPEC-9, this AI-powered camera offers 8 MP resolutions and delivers outstanding image quality even in the harsh weather and environments. The IR-shielded dome prevents IR reflections ensuring clear, sharp video every time. A deep learning processing unit lets you run advanced features and powerful analytics on the edge. For instance, it comes with AXIS Object Analytics preinstalled to detect and track objects. Made from high-grade aluminum, this robust camera is both vandal- and impact-resistant. Furthermore, Axis Edge Vault, a hardware-based cybersecurity platform, safeguards the device and protects sensitive information from unauthorized access.
- Outstanding image quality in 8 MP
- Next-generation AI-powered analytics
- IR-shielded dome to prevent reflections
- Lightfinder 2.0 and Forensic WDR
- Built-in cybersecurity with Axis Edge Vault
Tech Specs
| Features | Wide Dynamic Range |
|---|---|
| Lens Type | Varifocal |
| PTZ Modes | Preset Point |
| Protocols | UDP |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | AXIS |
| Durability | Vandal Resistant |
| Mount Type | Bracket Mount |
| Camera Iris | P-iris |
| Form Factor | Dome |
| Color Family | White |
| HD Recording | Yes |
Show all 70 specsShow fewer
| Manufacturer | Axis Communications |
|---|---|
| Night Vision | Yes |
| Optical Zoom | 2x |
| Product Name | Q3548-LVE Dome Camera |
| Product Type | Network Camera |
| Storage Type | Memory Card |
| Audio Support | Yes |
| Field of View | Horizontal field of view: 104°-50° Vertical field of view: 56°-28° Vertical field of view: 18°-5° |
| Input Voltage | 8 V DC |
| Lens Included | Yes |
| Product Color | White |
| Product Model | Q3548-LVE |
| TAA Compliant | Yes |
| Video Formats | Motion JPEG |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Product Family | Q35 |
| Product Series | Q35 |
| Color Supported | Color |
| Internal Memory | 4 GB |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Minimum Aperture | f/2.9 |
| Package Contents | <ul><li>Q3548-LVE Dome Camera</li><li>Weathershield</li><li>Installation Guide</li><li>Terminal block connectors</li><li>Connector Guard</li><li>Cable Gaskets</li><li>Owner Authentication Key</li></ul> |
| Product Material | Polycarbonate |
| Image Sensor Size | 1/1.2" |
| Image Sensor Type | RGB CMOS |
| Languages Support | Italian |
| Night Vision Type | Infrared |
| Power Source Type | PoE |
| Recording Formats | 4K |
| Remote Management | Yes |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Focal Length | 13 mm |
| Minimum Focal Length | 6.30 mm |
| Weight (Approximate) | 5.09 lb |
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
| Shortest Shutter Speed | 1/67500 Second |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Manufacturer Part Number | 02973-001 |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Ingress Protection Rating | IP6K9K |
| Maximum Power Consumption | 25.50 W |
| Wide Dynamic Range Detail | 120 dB |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Maximum Storage Temperature | 149°F (65°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com |
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Operating Temperature | -58°F (-50°C) |
| Maximum Storage Humidity (Non-condensing) | 95% |
| Minimum Storage Humidity (Non-condensing) | 5% |
| Maximum Operating Humidity (Non-condensing) | 100% |
| Minimum Operating Humidity (Non-condensing) | 10% |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NV-CAM from AXIS COMMUNICATION INC and similar brands
AXIS M3086-V 4MP MINI DOME NETWORK CAMERA VANDAL POE WDR AI
AXIS M2035-LE 2MP BULLET CAMERA NETWORK OUTDOOR IR POE AI

P1245 MK II MODULAR STANDARD CAMERA
More from AXIS COMMUNICATION INC
Other products available from this brand

T91A10 MOUNT KIT

8M TU6004 CL2 CABLE BLACK

T94B02D PENDANT KIT

T91E61 WALL MOUNT INTERNAL CABLE CANAL DOME CAM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.