AXIS Q3546-LVE 51 MM
AXIS Q3546-LVE 51 MM
Key Features
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 2688 x 1512 video resolution
- Features RGB CMOS sensor
- 51 mm maximum focal length provides incredible detail and how effective is your network camera
- 3.8x optical zoom ensures maximum surveillance productivity without compromising quality
- Infrared night vision type efficiently detects infrared waves that are invisible to the naked eye
- P-iris camera iris provides reliable output with improved quality to ensure maximum productivity
- Varifocal lens type to ensure maximum surveillance dependability and optimal performance
- PoE power source type for your network camera provides maximum energy feasibility and added surveillance productivity
- Bracket mount efficiently maintains composition when switching from horizontal to vertical orientation
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Built on ARTPEC-9, this AI-powered camera offers 4 MP resolutions and delivers outstanding image quality even in the harshest weather and environments. The IR-shielded dome prevents IR reflections ensuring clear, sharp video every time. A deep learning processing unit lets you run advanced features and powerful analytics on the edge. For instance, it comes with AXIS Object Analytics preinstalled to detect and track objects. Made from high-grade aluminum, this robust camera is both vandal- and impact-resistant. Furthermore, Axis Edge Vault, a hardware-based cybersecurity platform, safeguards the device and protects sensitive information from unauthorized access
Tech Specs
| Features | 3D Noise Reduction |
|---|---|
| Lens Type | Varifocal |
| PTZ Modes | Preset Point |
| Protocols | FTP |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | AXIS |
| Durability | Impact Resistant |
| Mount Type | Bracket Mount |
| Camera Iris | P-iris |
| Form Factor | Dome |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Axis Communications |
Show all 61 specsShow fewer
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Optical Zoom | 3.8x |
| Product Name | Q3546-LVE Dome Camera |
| Product Type | Network Camera |
| Storage Type | Memory Card |
| Audio Support | Yes |
| Field of View | Horizontal field of view: 33°-9° Vertical field of view: 18°-5° |
| Input Voltage | 8 V DC |
| Lens Included | Yes |
| Product Color | White |
| Product Model | Q3546-LVE |
| TAA Compliant | Yes |
| Video Formats | Motion JPEG |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Color Supported | Color |
| Internal Memory | 4 GB |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li>Q3546-LVE Dome Camera</li><li>Weathershield</li><li>Installation Guide</li><li>Terminal block connectors</li><li>Connector Guard</li><li>Cable Gaskets</li><li>Owner Authentication Key</li></ul> |
| Product Material | Aluminum |
| Image Sensor Size | 1/1.8" |
| Image Sensor Type | RGB CMOS |
| Languages Support | Thai |
| Night Vision Type | Infrared |
| Power Source Type | PoE |
| Remote Management | Yes |
| Maximum Frame Rate | 120 fps |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Focal Length | 51 mm |
| Minimum Focal Length | 13 mm |
| Weight (Approximate) | 5.20 lb |
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
| Shortest Shutter Speed | 1/49500 Second |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Manufacturer Part Number | 02972-001 |
| Maximum Video Resolution | 2688 x 1512 |
| Ingress Protection Rating | IP6K9K |
| Maximum Power Consumption | 25.50 W |
| Wide Dynamic Range Detail | 120 dB |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Maximum Storage Temperature | 149°F (65°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com |
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Operating Temperature | -58°F (-50°C) |
| Maximum Storage Humidity (Non-condensing) | 95% |
| Maximum Operating Humidity (Non-condensing) | 100% |
| Minimum Operating Humidity (Non-condensing) | 10% |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NV-CAM from AXIS COMMUNICATION INC and similar brands
AXIS M3086-V 4MP MINI DOME NETWORK CAMERA VANDAL POE WDR AI
AXIS M2035-LE 2MP BULLET CAMERA NETWORK OUTDOOR IR POE AI

P1245 MK II MODULAR STANDARD CAMERA
More from AXIS COMMUNICATION INC
Other products available from this brand

T91A10 MOUNT KIT

8M TU6004 CL2 CABLE BLACK

T94B02D PENDANT KIT

T91E61 WALL MOUNT INTERNAL CABLE CANAL DOME CAM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.