AXIS P4705-PLVE 2 2MP DOME NETWORK OUTDOOR DUAL SENS IR POE AI
AXIS P4705-PLVE 2 2MP DOME NETWORK OUTDOOR DUAL SENS IR POE AI
Key Features
- 2*2 MP, multidirectional camera, with one IP address
- Support for analytics with deep learning on both sensors
- 360° IR illumination
- 2.5x zoom
- Axis Lightfinder and Forensic WDR
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This dual-sensor, multidirectional camera delivers excellent image quality even in challenging light conditions. Built on ARTPEC-8, it offers support for advanced analytics based on deep learning on the edge.
See it all - 24/7
AXIS P4705-PLVE includes 360° IR illumination with individually controllable LEDs so you'll enjoy clear images even in low light or complete darkness as well as undistorted colors during the day. Featuring AXIS Lightfinder you get color images recorded in near darkness. And Forensic WDR ensures clarity when there's both dark and light areas in the scene. It offers two 2 MP channels and a frame rate of 30 fps letting you capture both wide angle and zoomed-in, detailed views. And, thanks to 2.5x zoom it delivers wide views and you can zoom in for all the details. Furthermore, audio input allows you to listen in to transactions or incidents.
Brilliant design
This compact, multidirectional camera is perfect when you need to see in two directions simultaneously. It offers flexible positioning of both varifocal camera heads and each head can be controlled individually so you can monitor scenes in two directions in wide or zoomed-in views. The camera's sensors can also be twisted, allowing two camera heads to be positioned closer together. This is the perfect setup for straight hallways or at the corners of an intersection where it can look in both directions simultaneously.
Deep learning on the edge
Built on ARTPEC-8, this high-performance camera includes a deep learning processing unit (DLPU). This enables improved processing and storage capabilities allowing you to collect and analyze even more data than before on the edge. Plus, it delivers valuable metadata facilitating fast, easy, and efficient forensic search capabilities in live or recorded video. Thanks to AXIS Object Analytics, AXIS P4705-PLVE can detect and classify humans, vehicles, and types of vehicles all tailored to your specific needs. Furthermore, with support for ACAP version 4, you can add value to your system with tailor-made applications based on deep learning on the edge.
Cost-efficient installation
With two camera heads in one camera, AXIS P4705-PLVE offers cost-effective installation. That's because there's only one camera to install, one cable to draw, one IP address, one video management software (VMS) license, and just one license for any analytics you choose to install. Including an optional IP66/IP67 rated weather shield, this high performance camera is ideal for outdoor wall mounting. It offers edge storage for added storage capability and reliability. And, thanks to remote zoom and focus capabilities it eliminates the need for hands-on fine tuning and ensures fast and accurate installation. Furthermore, Zipstream with H.264/ H.265 significantly lowers bandwidth and storage requirements.
Tech Specs
| Width | 5.2" |
|---|---|
| Height | 3.5" |
| Length | 8.2" |
| Features | Day/Night |
| Lens Type | Varifocal |
| Brand Name | AXIS |
| Mount Type | Conduit Mount |
| Color Family | Dual Color |
| HD Recording | Yes |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Night Vision | Yes |
| Optical Zoom | 2.5x |
Show all 52 specsShow fewer
| Product Line | Panoramic |
|---|---|
| Product Name | AXIS P4705-PLVE Panoramic Camera |
| Product Type | Network Camera |
| Storage Type | Memory Card |
| Field of View | Horizontal field of view: 107°-39° Vertical field of view: 55°-22° Diagonal field of view: 131°-45° |
| Lens Included | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Model | P4705-PLVE |
| Video Formats | H.264B |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Product Family | Panoramic P47 |
| Product Series | P47 |
| Color Supported | Color |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Maximum Aperture | f/1.9 |
| Minimum Aperture | f/3.2 |
| Image Sensor Type | RGB CMOS |
| Night Vision Type | Infrared |
| Number of Sensors | 2 |
| Power Source Type | PoE |
| Recording Formats | Full HD |
| Remote Management | Yes |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Operating Humidity | 100% |
| Maximum Focal Length | 8.12 mm |
| Minimum Focal Length | 3.26 mm |
| Weight (Approximate) | 2.15 lb |
| Longest Shutter Speed | 1.5 Second |
| Night Vision Distance | 49.21 ft |
| Shortest Shutter Speed | 1/20000 Second |
| Connectivity Technology | Wired |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Manufacturer Part Number | 02415-001 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Maximum Operating Humidity | 100% |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NV-CAM from AXIS COMMUNICATION INC and similar brands
AXIS M3086-V 4MP MINI DOME NETWORK CAMERA VANDAL POE WDR AI
AXIS M2035-LE 2MP BULLET CAMERA NETWORK OUTDOOR IR POE AI

P1245 MK II MODULAR STANDARD CAMERA
More from AXIS COMMUNICATION INC
Other products available from this brand

T91A10 MOUNT KIT

8M TU6004 CL2 CABLE BLACK

T94B02D PENDANT KIT

T91E61 WALL MOUNT INTERNAL CABLE CANAL DOME CAM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.