AXIS P3748-PLVE REMOTE PAN-TILT-ROLL ZOOM
AXIS P3748-PLVE REMOTE PAN-TILT-ROLL ZOOM
Key Features
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 3840 x 2160 video resolution
- Features RGB CMOS sensor
- 7.42 mm maximum focal length provides incredible detail and how effective is your network camera
- f/1.6 maximum aperture for reliable, detailed, and sharp output with added dependability
- 2.3x optical zoom ensures maximum surveillance productivity without compromising quality
- 4K recording format for exceptional video quality with maximum productivity
- Fixed camera iris is set all the way open to its lowest F stop, and is common on small form factor cameras
- Varifocal lens type to ensure maximum surveillance productivity with added feasibility
- PoE power source type for your network camera provides optimal performance with maximum usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
AXIS P3748-PLVE offers four channels with 4K per channel at 12.5/15 fps. It includes 360° IR illumination with individually controllable LEDs and a removable IR cut filter. All four sensors are fully motorized and PTRZ functionality ensures ease of installation and configuration. Plus, presets make it easy to configure multiple devices. This discreet camera can be mounted on ceilings for complete 360° coverage. Or corner mounted for 270° coverage. It supports advanced analytics on the edge. Furthermore, Axis Edge Vault, a hardware-based cybersecurity platform, safeguards the device and offers FIPS 140-2 Level 2 certified secure key storage and operations
- 4x8 MP at 12.5/15 fps per channel
- Remote pan, tilt, roll, zoom (PTRZ)
- Support for powerful analytics
- 360° IR illumination with individually controlled LEDs
- Built-in cybersecurity with Axis Edge Vault
Tech Specs
| Features | Built-in Speaker |
|---|---|
| Lens Type | Varifocal |
| Protocols | ZeroConf |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | AXIS |
| Mount Type | Bracket Mount |
| Camera Iris | Fixed |
| Form Factor | Dome |
| Color Family | White |
| HD Recording | Yes |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Optical Zoom | 2.3x |
Show all 63 specsShow fewer
| Product Name | P3748-PLVE Panoramic Camera |
|---|---|
| Product Type | Network Camera |
| Storage Type | Memory Card |
| Audio Support | Yes |
| Field of View | 54.5°-23° |
| Lens Included | Yes |
| Product Color | White |
| Product Model | P3748-PLVE |
| Video Formats | H.265 |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Product Family | P37 |
| Product Series | P37 |
| Color Supported | Color |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Minimum Aperture | f/2.7 |
| Package Contents | <ul><li>P3748-PLVE Panoramic Camera</li><li>Installation Guide</li><li>Connector Guard</li><li>Cable Gasket</li><li>Mounting Plate</li><li>Dome Casing</li></ul> |
| Product Material | Polycarbonate |
| Image Sensor Size | 1/2.9" |
| Image Sensor Type | RGB CMOS |
| Languages Support | Dutch |
| Number of Sensors | 4 |
| Power Source Type | PoE |
| Recording Formats | 4K |
| Remote Management | Yes |
| Maximum Frame Rate | 15 fps |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Focal Length | 7.42 mm |
| Minimum Focal Length | 3.18 mm |
| Weight (Approximate) | 6.61 lb |
| Longest Shutter Speed | 1/2 Second |
| Shortest Shutter Speed | 1/14000 Second |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Manufacturer Part Number | 02898-001 |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Maximum Power Consumption | 23.60 W |
| Wide Dynamic Range Detail | 120 dB |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Maximum Storage Temperature | 149°F (65°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity (Condensing) | 100% |
| Minimum Operating Humidity (Condensing) | 10% |
| Maximum Storage Humidity (Non-condensing) | 95% |
| Minimum Storage Humidity (Non-condensing) | 5% |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NV-CAM from AXIS COMMUNICATION INC and similar brands
AXIS M3086-V 4MP MINI DOME NETWORK CAMERA VANDAL POE WDR AI
AXIS M2035-LE 2MP BULLET CAMERA NETWORK OUTDOOR IR POE AI

P1245 MK II MODULAR STANDARD CAMERA
More from AXIS COMMUNICATION INC
Other products available from this brand

T91A10 MOUNT KIT

8M TU6004 CL2 CABLE BLACK

T94B02D PENDANT KIT

T91E61 WALL MOUNT INTERNAL CABLE CANAL DOME CAM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.