AXIS P3737-PLE PANORAMIC DOME 4 5MP MULTI OUTDR NETWORK CAMERA AI
AXIS P3737-PLE PANORAMIC DOME 4 5MP MULTI OUTDR NETWORK CAMERA AI
Key Features
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 2560 x 1440 resolution for surveillance in real-time
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 8.10 mm maximum focal length for dependable identification distances with better coverage
- f/1.9 maximum aperture for reliable, detailed, and sharp output with added dependability
- 2.5x optical zoom for bringing the subject closer for maximum surveillance efficiency
- 2K recording format for exceptional video quality with maximum productivity
- Fixed camera iris is set all the way open to its lowest F stop, and is common on small form factor cameras
- Varifocal lens type to ensure maximum surveillance dependability and optimal performance
- PoE power source type for your network camera provides maximum energy feasibility and added surveillance productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This multidirectional camera offers four channels with 5 MP per channel to deliver excellent overviews and detailed coverage. It includes 360° IR illumination for clear, reflection-free footage and excellent image quality even in low light or complete darkness. This flexible camera offers various mounting options. For instance, it can be recessed mounted for discreet surveillance or mounted in ceilings for complete 360° coverage. With highly efficient power consumption, it ensures lower operating costs. It also supports powerful analytics based on deep learning. Furthermore, Axis Edge Vault, a hardware-based cybersecurity platform, guarantees the device's integrity and protects it from unauthorized access
> 4x 5 MP at 20 fps per channel
> 360° IR illumination with individually controlled LEDs
> Flexible mounting options
> Support for advanced analytics
> Axis Edge Vault safeguards the device
Tech Specs
| Features | Back Light Compensation (BLC) |
|---|---|
| Lens Type | Varifocal |
| Protocols | SFTP |
| Brand Name | AXIS |
| Durability | Tamper Resistant |
| Camera Iris | Fixed |
| Color Family | White |
| HD Recording | Yes |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Optical Zoom | 2.5x |
| Product Line | Panoramic |
| Product Name | P3737-PLE Panoramic Camera |
Show all 54 specsShow fewer
| Product Type | Network Camera |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Field of View | Horizontal field of view: 99°-37° Vertical field of view: 70°-28° Diagonal field of view: 134°-47° |
| Lens Included | Yes |
| Product Color | White |
| Product Model | P3737-PLE |
| TAA Compliant | Yes |
| Video Formats | H.265M |
| Product Family | Panoramic P37 |
| Product Series | P37 |
| Color Supported | Color |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Maximum Aperture | f/1.9 |
| Minimum Aperture | f/3.2 |
| Package Contents | <ul><li> P3737-PLE Panoramic Camera</li><li> installation guide</li><li> connector guard</li><li> cable gaskets</li></ul> |
| Image Sensor Size | 1/2.7" |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Number of Sensors | 4 |
| Power Source Type | PoE |
| Recording Formats | 2K |
| Remote Management | Yes |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Operating Humidity | 100% |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Focal Length | 8.10 mm |
| Minimum Focal Length | 3.20 mm |
| Weight (Approximate) | 4.41 lb |
| Longest Shutter Speed | 1.5 Second |
| Shortest Shutter Speed | 1/28000 Second |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Impact Protection Rating | IK09 |
| Manufacturer Part Number | 02634-001 |
| Maximum Video Resolution | 2560 x 1440 |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Maximum Power Consumption | 23.30 W |
| Maximum Operating Humidity | 100% |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NV-CAM from AXIS COMMUNICATION INC and similar brands
AXIS M3086-V 4MP MINI DOME NETWORK CAMERA VANDAL POE WDR AI
AXIS M2035-LE 2MP BULLET CAMERA NETWORK OUTDOOR IR POE AI

P1245 MK II MODULAR STANDARD CAMERA
More from AXIS COMMUNICATION INC
Other products available from this brand

T91A10 MOUNT KIT

8M TU6004 CL2 CABLE BLACK

T94B02D PENDANT KIT

T91E61 WALL MOUNT INTERNAL CABLE CANAL DOME CAM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.