AXIS P3735-PLE PANORAMIC DOME 4 2MP MULTI OUTDOOR NETWORK CAM AI
AXIS P3735-PLE PANORAMIC DOME 4 2MP MULTI OUTDOOR NETWORK CAM AI
Key Features
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 1920 x 1080 resolution for surveillance in real-time
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 8.10 mm maximum focal length for dependable identification distances with better coverage
- f/1.9 maximum aperture for reliable, detailed, and sharp output with added dependability
- 2.5x optical zoom for bringing the subject closer for maximum surveillance efficiency
- Full HD recording format for exceptional video quality with maximum productivity
- Fixed camera iris effectively compensates for changes in the level of light by adjusting the exposure time or using gain
- Varifocal lens type to ensure maximum surveillance dependability and optimal performance
- PoE power source type for your network camera better reliance and maximum energy dependability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ideal for wide-area surveillance, this multidirectional camera delivers excellent overviews and detailed coverage. With highly efficient power consumption, it ensures sustainable surveillance with lower operating costs.
Wide area surveillance with high-quality overview-24/7
AXIS P3735-PLE offers four channels with 2 MP per channel at 30 fps letting you capture both wide-angle and zoomed-in, detailed views.It includes day/night functionality and 360° IR illumination with individually controllable LEDs and a removable IR cut filter. So, you'll enjoy clear,reflection-free footage and excellent image quality even in low light or complete darkness. Plus,Forensic WDRensures clarity when there's both dark and light areas in the scene. Furthermore, it's possible to run meta data and AXIS Object Analytics streams on multiple channels so you can detect and classify people and vehicles, for instance entering a user-defined area. This makes it possible to count selected objects in an area of interest and trigger an alarm if a threshold is exceeded.
Brilliant Design
This compact camera offers various mounting options. For instance, it can be recessed mounted for discreet surveillance or mounted in ceilings for complete 360°coverage. When mounted on corners, it offers 270°coverage. Featuring a tamper-resistant casing and integrated IP66-/IP67-rated weather shield, it's protected against rain, snow, and sunlight-ideal for outdoor wall mounting. In addition, all four varifocal camera heads can be moved and rotated to provide the optimal field of view. Plus, each head can be controlled individually so you can monitor scenes in four directions. The camera's sensors can also be twisted, so two camera heads can be positioned closer together where one captures the wide view and the other zooms in on the same target.
Cost-efficient and secure
With four camera heads in one camera, AXIS P3735-PLE ensures fast, accurate, and cost-effective installation. That's because there's only one camera to install, one cable to draw, one IP address, and one video management software (VMS) license. Plus, it offers market-leading energy consumption compared to multiple single-sensor cameras-even with IR enabled. This ensures sustainable surveillance with lower operating costs. Thanks to remote zoom and focus capabilities, it eliminates the need for hands-on fine-tuning. Furthermore, Axis Zip stream significantly lowers bandwidth and storage requirements. And AxisEdge Vault, a hardware-based cyber security platform, safeguards the device and protects sensitive information from unauthorized access.
Deep learning analytics
Built on ARTPEC-8, this high-performance camera features a deep learning processing unit (DLPU)eliminating the need for expensive servers and allowing for a faster and more scalable system. Plus, it improves processing capabilities so you can collect and analyze even more data than before-on the edge. This helps ensure fast, easy, and efficient forensic search capabilities in live or recorded video. Thanks to AXIS Object Analytics, it can detect and classify people and vehicles. Furthermore, with support for ACAP version 4, you can add value to your system with tailor-made applications based on deep learning on the edge available from Axis and our partners.
Tech Specs
| Features | Noise Detection |
|---|---|
| Lens Type | Varifocal |
| Protocols | DDNS |
| Brand Name | AXIS |
| Durability | Tamper Resistant |
| Camera Iris | Fixed |
| Color Family | White |
| HD Recording | Yes |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Optical Zoom | 2.5x |
| Product Line | Panoramic |
| Product Name | P3735-PLE Panoramic Camera |
Show all 50 specsShow fewer
| Product Type | Network Camera |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Field of View | Varifocal, 3.2-8.1 mm, F1.9-3.2/Horizontal field of view: 108°-40°/Vertical field of view: 55°-23°/Diagonal field of view: 131°-46° |
| Lens Included | Yes |
| Product Color | White |
| Product Model | P3735-PLE |
| TAA Compliant | Yes |
| Video Formats | H.264H (MPEG-4 Part 10/AVC) |
| Product Family | Panoramic P37 |
| Product Series | P37 |
| Color Supported | Color |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Maximum Aperture | f/1.9 |
| Minimum Aperture | f/3.2 |
| Image Sensor Size | 1/2.8" |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Number of Sensors | 4 |
| Power Source Type | PoE |
| Recording Formats | Full HD |
| Remote Management | Yes |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Operating Humidity | 100% |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Focal Length | 8.10 mm |
| Minimum Focal Length | 3.20 mm |
| Weight (Approximate) | 4.41 lb |
| Longest Shutter Speed | 1.5 Second |
| Shortest Shutter Speed | 1/28000 Second |
| Connectivity Technology | Wired |
| Impact Protection Rating | IK09 |
| Manufacturer Part Number | 02633-001 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Maximum Power Consumption | 23.15 W |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NV-CAM from AXIS COMMUNICATION INC and similar brands
AXIS M3086-V 4MP MINI DOME NETWORK CAMERA VANDAL POE WDR AI
AXIS M2035-LE 2MP BULLET CAMERA NETWORK OUTDOOR IR POE AI

P1245 MK II MODULAR STANDARD CAMERA
More from AXIS COMMUNICATION INC
Other products available from this brand

T91A10 MOUNT KIT

8M TU6004 CL2 CABLE BLACK

T94B02D PENDANT KIT

T91E61 WALL MOUNT INTERNAL CABLE CANAL DOME CAM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.