AXIS P3285-LVE 10MM
AXIS P3285-LVE 10MM
Key Features
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 1920 x 1080 resolution for surveillance in real-time
- Features RGB CMOS sensor
- 9.80 mm maximum focal length with sharp output to help identify and locate the object with added efficiency
- f/1.4 maximum aperture for productive capturing according to focal length and lighting conditions
- 2.9x optical zoom for desired image clarity and maximum capturing convenience
- Full HD recording format for stunning, vivid video results with maximum efficiency
- Infrared night vision type effectively captures visible footage without requiring any external sources of light
- P-iris camera iris provides dependable output to ensure maximum usability according to the lighting conditions and situations
- Varifocal lens type to ensure maximum surveillance productivity with added feasibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Outdoor 2 MP AI-powered dome with audio analytics
This AI-powered camera delivers excellent image quality in 2 MP even in harsh weather and environments. Built on ARTPEC-9, it offers accelerated performance to run impressive analytics applications on the edge. For instance, AXIS Object Analytics can detect, classify, track, and count humans, vehicles, and types of vehicles. In addition, AXIS Audio Analytics will notify you whenever something relevant happens, even when there's no visual indication. This robust, IK10-, IP66-, and NEMA 4X-rated outdoor-ready camera is both vandal- and impact-resistant. Furthermore, Axis Edge Vault, a hardware-based cybersecurity platform, safeguards the device and protects sensitive information from unauthorized access.
- Excellent image quality in 2 MP
- Next-generation AI-powered analytics
- Wide or tele lenses available
- AXIS Audio Analytics preinstalled
- Built-in cybersecurity with Axis Edge Vault
Tech Specs
| Features | 3D Noise Reduction |
|---|---|
| Lens Type | Varifocal |
| PTZ Modes | Preset Point |
| Protocols | ICMPv4/ICMPv6 |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | AXIS |
| Durability | Vandal Resistant |
| Mount Type | Junction Box Mount |
| Camera Iris | P-iris |
| Form Factor | Dome |
| Color Family | White |
| HD Recording | Yes |
Show all 69 specsShow fewer
| Manufacturer | Axis Communications |
|---|---|
| Night Vision | Yes |
| Optical Zoom | 2.9x |
| Product Name | P3285-LVE Dome Camera |
| Product Type | Network Camera |
| Storage Type | Memory Card |
| Audio Support | Yes |
| Field of View | Horizontal field of view: 100°-32° Vertical field of view: 52°-18° |
| Lens Included | Yes |
| Product Color | White |
| Product Model | P3285-LVE |
| TAA Compliant | Yes |
| Video Formats | Motion JPEG |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Product Family | P32 |
| Product Series | P32 |
| Color Supported | Color |
| Internal Memory | 2 GB |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/2.7 |
| Package Contents | <ul><li>P3285-LVE Dome Camera</li><li>Weathershield</li><li>Installation Guide</li><li>Terminal Block Connector</li><li>Connector Guard</li><li>Cable Gasket</li><li>Owner Authentication Key</li></ul> |
| Product Material | Plastic |
| Image Sensor Size | 1/2.8" |
| Image Sensor Type | RGB CMOS |
| Languages Support | Korean |
| Night Vision Type | Infrared |
| Power Source Type | PoE |
| Recording Formats | Full HD |
| Remote Management | Yes |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Focal Length | 9.80 mm |
| Minimum Focal Length | 3.40 mm |
| Weight (Approximate) | 1.87 lb |
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
| Shortest Shutter Speed | 1/37000 Second |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Manufacturer Part Number | 02981-001 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Maximum Power Consumption | 10 W |
| Wide Dynamic Range Detail | 120 dB |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Maximum Storage Temperature | 149°F (65°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Humidity (Condensing) | 100% |
| Minimum Operating Humidity (Condensing) | 10% |
| Maximum Storage Humidity (Non-condensing) | 95% |
| Minimum Storage Humidity (Non-condensing) | 5% |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NV-CAM from AXIS COMMUNICATION INC and similar brands
AXIS M3086-V 4MP MINI DOME NETWORK CAMERA VANDAL POE WDR AI
AXIS M2035-LE 2MP BULLET CAMERA NETWORK OUTDOOR IR POE AI

P1245 MK II MODULAR STANDARD CAMERA
More from AXIS COMMUNICATION INC
Other products available from this brand

T91A10 MOUNT KIT

8M TU6004 CL2 CABLE BLACK

T94B02D PENDANT KIT

T91E61 WALL MOUNT INTERNAL CABLE CANAL DOME CAM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.